Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Кръстоска на ахат с исабела

Модератор: sandan

Кръстоска на ахат с исабела

Мнениеот rookie_gyn » Вто Окт 27, 2009 4:24 pm

В блога на Sandan /Емо/ четох за мъжките птици паспарту получени от кръстоска на ахат с кафяв. Та там го нямаше примера на кръстоска ахат с исабела. При мъжкото потомство при кръстоска между ахат и исабела, птицата също ли е паспарту? Ако може отговор на този въпрос? Просто ще ми даде насоки при по - нататъшни мои действия.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Re: Кръстоска на ахат с исабела

Мнениеот П.Петков » Вто Окт 27, 2009 7:21 pm

rookie_gyn написа:В блога на Sandan /Емо/ четох за мъжките птици паспарту получени от кръстоска на ахат с кафяв. Та там го нямаше примера на кръстоска ахат с исабела. При мъжкото потомство при кръстоска между ахат и исабела, птицата също ли е паспарту? Ако може отговор на този въпрос? Просто ще ми даде насоки при по -
нататъшни мои действия.


ахат+изабела=мъжки(ахат носител на изабела) женски(ахат)
П.Петков
потребител
потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 8:27 am
Местоположение: Anzio,Italia

Мнениеот sandan » Вто Окт 27, 2009 11:46 pm

ахат (мъжки)+исабела (женска) =мъжки(ахат носител на изабела) женски(ахат)

исабела (мъжки) + ахат (женска) =ахат носител исабела (мъжки)
исабела (женски)
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот rookie_gyn » Сря Окт 28, 2009 11:02 am

Благодаря за отговорите. Значи по тази логика за да се получи мъжка птица паспарту трябва единия от родителите да е с неразреден меланин /птица от черен или кафяв ред/, а другитя родител да е птица с разреден меланин /исабела или ахат/, като при всяко полжение кръстоската да е черен с исабела или ахат с кафяв, т.е. разреден кафяв с черен или разреден черен с кафяв. Така ли е? Дано не са глупави въпросите ми.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот rookie_gyn » Сря Окт 28, 2009 11:04 am

А ако работим с птици с разреден меланин - ахат и исабела или с неразреден - черен с кафяв, при тях ще важат принципите за половото унаследяване.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот sandan » Сря Окт 28, 2009 11:13 am

Всичко което си написал е вярно .
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот rookie_gyn » Сря Окт 28, 2009 11:18 am

Благодаря за бързия ти отговор. Поне имам някакъв напредък.
Аватар
rookie_gyn
потребител
потребител
 
Мнения: 654
Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 2:48 pm
Местоположение: Царево

Мнениеот петър » Сря Окт 28, 2009 6:27 pm

аз ще трябва да те разочаравам-не всичко е съвсем вярно-разреждането на кафявия меланин е причина-черните да станат ахати и кафявите да станат изабели.ако разредим черния меланин тогава получаваме мутацията пастел.иначе генетично схемите са лесни и това води до поразиите в селекцията-тук комбинирате само по един ген,а знаете ли какво става с другите-например,че ахата носител на изабел е с по-малко контрастна черна щриха,че черния носител на ахат е със светли нокти и крака и няма достатъчно оксидация-черен пигмент.същата работа е и с топазите,вадени от носители има размиване и на рисунъчния меланин.Преди 20-30год се внесоха първите опали и сатинета и знаеш ли какво стана похабихме и ги затрихме за 4-5год,същата беше и съдбата на феото.Нека да си кажем честно на изложбата в Асеновград черните пастели,внесени преди 3-4год се бяха превърнали в незабележими пепеляви птици-в добра кондиция,но вече не са от черната серия,да не говорим колко други ще станат носители на пастел и ще ги чистим от червено-черните с години.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот sandan » Чет Окт 29, 2009 3:28 am

Разбира се че безразборното кръстосване носи повече беди отколкото ползи ,то трябва да се прави с определена цел и с ясната представа че резултата ще трябва да се чака след няколко поколения .
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот doctora » Чет Окт 29, 2009 1:01 pm

С някои неща, които казва Петър не съм много съгласен. Да разполагаш с качествени носители е богатство. Затова е важно когато се вземат птици за разплод, да се знае какво ще търсиш в поколението им. При мен първо правило е да вземам качествени птици от канаровъд и второ правило е да ги проверя с мои птици.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот П.Петков » Чет Окт 29, 2009 2:19 pm

doctora написа:С някои неща, които казва Петър не съм много съгласен. Да разполагаш с качествени носители е богатство. Затова е важно когато се вземат птици за разплод, да се знае какво ще търсиш в поколението им. При мен първо правило е да вземам качествени птици от канаровъд и второ правило е да ги проверя с мои птици.


с две думи,или знаеш какво правиш или правиш нещо и после се чууууудиш кво стана,и търсиш вина в продавача,не случайно отворих тема (Размножителен период 2010г) да може предварително да се корегират грешките (от по напредналите),но.....всеки си трае,здраве да е..ако ще въпросния колега само шампионите да обере от изложбите все тая си е ,на другата г/на няма и да се включат в отбора ..аз канари нямам,неща и да имам,но и много други няма да имат,не зарад друго....а точно зарад това.
П.Петков
потребител
потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 08, 2008 8:27 am
Местоположение: Anzio,Italia

Мнениеот петър » Чет Окт 29, 2009 11:44 pm

аз също не отричам напълно използването на носители,но може би трябва да се разровим в тази тема и да кажем при кои птици може да си позволим да работим с носители и при кои е грешка,а и точно с какви носители трябва да работим.Аз например преди години вкарах черни мозайки при червеночерните си птици и още чистя мозаични птици от шимелите,същата работа е и с червените липохромни.Създаването на канарче паспарту според мен е ненужна грешка и дадох примери.При феото ядно без носители няма да минем,но и те трябва да са не само носители,но и в подходящия цвят,т.е. кафяви.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Следваща

Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта

cron