Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Генетика на факторите фео и топаз

Модератор: sandan

Мнениеот sandan » Чет Юли 23, 2009 10:17 am

Не мисля че вълшебното растение ще помогне много на едра птица без добър меланин.Преди време така с вълшебни препарати се говореше че се подсилва оксидацията на краката на черните птици ,но не съм съгласен че има кой знае какъв резултат.
За размера е виновна според мен самата костна структура на птицата и синия фактор.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот shikata » Чет Юли 23, 2009 2:31 pm

eumo77 написа:Може би сандана би могъл да обясни . :( Ако разбирасе има малко свободно време.Или пък Dr.velev би било интересно.А за коя статия имаш на предвит


Sandan има една негова статия за наследствеността с много и добри примери, както и за начина на работа с " паспарту".Все не ми остава време да я кача но ще го направя по най бързия начин.Можете да я видите и на неговия блог от подписа му
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Мнениеот doctora » Чет Юли 23, 2009 10:00 pm

Генетиката не е проблем. Има много статии в които са описани принципите на унаследяване на факторите определящи типа на птиците. Проблема е такъв, че масово птиците се разглеждат само с името им и до там.Не всеки знае какво има, какво му трябва и откъде да си вземе птици за развитие. Друго което е интересно, че при нас до сега не е идвал коректен съдия, та да ни сложи на място.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот doctora » Чет Юли 23, 2009 10:08 pm

За съдия имах предвид цветните канари. През последните 3 год. за малиноата идват съдии от Белгия (ама истински) които ни отвориха очите.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот Dr. Velev » Пет Юли 24, 2009 1:12 am

sandan написа:
петър написа:имал съм впредвид,че не трябва да събираш топаз с фео,опал,оникс,пастел и т.н.Аз лично топази не гледам и моето мнение не е интересно,но и аз се чудя особено за мозаичните птици защо да се работи с носители,които разбира се трябва да са мозайки-топазите ли подобряваме,мозаичния фактор ли или структурата на перото,ако с немозайки пък ги събереш още по-лошо.Между другото на мен ми прави впечатление,че топазите изглеждат по-дребни на ръст от другите цветни птици,ако има някои коментар по въпроса любопитно ми е да го чуя.Аза себе си открих едва вчера една много хубава статия по генетика в нашия сайт от Др.Велев,съветвам ви да я преппрочетете след тази дискусия и ще видите колко много полза има от генетиката във форумите.


При топазите и феото използвам носители на фактора за да подсиля меланина на птиците.При продължително събиране на фео с фео меланина на птиците намаля образуват се зони без меланин най -често в областа на гърдите и меланина като цяло изсветлява.При топаза щрихата оредява ,липсва в зоната на главата .
При селекцията на канарите е интересно че винаги има какво да подобряваш ,на запад колегите всяка година напредват с големи темпове и вдигат летвата .На мен лично не ми се е случвало да подобрявам само един белег в дадена птица.Винаги има какво да се желае като маска ,форма ,структура на перото.Затова работата е комплексна и времеемка.Както Петър отбелязва топазите са дребни и начина за подобряване на размера им е работата с носители .Много по- лесно е да намериш една едра хубава ахатова птица отколкото едър топаз. С дълга и методична работа Doktora е постигнал това при жълтите топаз мозайки ,а преди 2 седмици като видях и червените му топаз мозайки има огромен напредък.


Да подкрепим темата със снимки Това са птици на Д-р Христо Христов
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениекоментрайте последната снимка :?:
ХОБИТО Е ЗА УДОВОЛСТВИЕИзображение

Този човек познавате ли го :drinks: Изображение
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот петър » Съб Юли 25, 2009 2:35 pm

Хубава тема стана.Вижте внимателно топаза на снимката-най-добре си личи от маховите пера-светла зона по оста на перото,меланин около нея и отново светъл кант-ето това е мутацията топаз,добър ръст и добра щриха наистина,а това е млада птица и ще стане още по-хубава,какво да коментираме последната птица-този ахат опал стои много добре хормонално за края на сезона,явно Доктора има някоя рецепта само за мъже.И накрая-никога не съм виждал бат Петко с тъмни очила-топазите ли го заслепиха или нещо му стана от кюфтетата.Надявам се да е в добра форма още дълго-изложбите имат нужда от хора като него.За малко да забравя темата за съдийството-то и за цветните идват съдии от Италия и Германия,но май първо трябва нашата съдийска колегия да прелицензираме.Лесно е да разпознаеш породата,трудно е да знаеш наистина какво да търсиш и как да го постигнеш в дадена птица.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот doctora » Съб Юли 25, 2009 8:06 pm

Петър, аз опали нямам. Това, на втората снимка също е топаз миналогодишен.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот doctora » Съб Юли 25, 2009 8:12 pm

Интересна е женската птица ино-черно ино, 4 годишна и супер щтриха.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот петър » Съб Юли 25, 2009 10:18 pm

Грешката е моя и то двойна.За топазите спор няма,от последната снимка се заблудих,че става въпрос за опал-стори ми се ,че сивее около клоаката,а защо го взех за мъжки също е ясно.Надявам се тази женска да ти е напълнила волиерите предишните три години.
Явно ако поканим съдия за цветните от Белгия ще върне и мен в първи клас на първия чин.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот Dr. Velev » Съб Юли 25, 2009 11:39 pm

Още малко въпроси от наи новия клуб в БАДП ,където не се влиза само с членски внос " Меритократ клуб"
Каякви птици са тези ?
Изображение
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот петър » Нед Юли 26, 2009 10:39 pm

Трудно е да се отговори само по снимка,но ще опитам.Съдейки по щрихата двете птици са ахати-първата птица вляво на снимката има доста черна,матирана и малко широка дори за мозайка птица,също така ми изглежда изчистена от феомеланин-при нея ще заложа на ахат оникс жълта мозайка,втората птица е според мен пак с черна,но разредено черна щриха-тук може би трябва да говорим за ахат пастел жълта мозайка-не казвам бял защото рисунъка е малко зацапан,това е нормално за млада птица,но тази сменя и големите пера на опашката,така,че може и да не е тазгодишна.Чудя се от черен пастел ли излизат и какво ще селекционирате чрез тях.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот doctora » Нед Юли 26, 2009 10:54 pm

1. И двете птици са черно жълти мозайки
2. И двете имат фактор опал
3. Лявата оникс-опал, дясната опал-оникс
Общо взето сложна работа-ни напред, ни назад!
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

ПредишнаСледваща

Назад към Генетика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron