Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Кокошинки

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

Кокошинки

Мнениеот sandan » Пон Юни 30, 2008 10:11 pm

Все по-често колеги се оплакват от наличието на кокошинки по канарите си.Кокошинките са външни паразити по канарите които са много опасни и борбата с тях е много трудна.Те нападат птиците през нощта и смучат кръв от тях а през деня се крият по дупчици и цепнатини на клетките.По време на развъдният сезон могат да нанесат много щети на малките канарчета.
Борбата срещу тези вредители е много трудна и най-добре е да се предпазите от вкарване на кокошинки в ятото.При купуване на нова птица трябва да се направи карантина,да се напръска например с Фронтлайн или друг препарат срещу кокошинки.
Аз имах кокошинки в продължение на 2 години и борбата ми с тях беше с променливи резултати.
Тази година вече се отървах окончателно и много внимавам.
В продължение на 6 месеца пръсках помещението с Фронтлайн,пудра Тапилан и Болфо,.също и Айкън,като предварително преместих птиците в друго помещение.Накиснах клетките и целия инвентар в белина за да унищожа яйцата.След като седя празно цялото помещение една година сега нямам кокошинки.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот todpetrov » Пон Юни 30, 2008 11:29 pm

Емо как може да се разбере най - сигурно дали имат кокошинки канарите аз от една година и половина не съм вкарвал нови птици в ятото това може ли да е гаранция ,че нямат кокошинки канарите ми ?
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот sandan » Вто Юли 01, 2008 8:31 pm

Ами влез при канарите през нощта хвани няколко птици и ги провери с фенерче под крилата и по коремчето ,там най-често са кокошинките.
По време на развъдният сезон през деня вдигни подложката на някое гнездо и там се крият.Другото което можеш да видиш са яйцата на кокошинките.Те са малки черни точици и се откриват в цепнатини по клетките,там където кацалките се захващат за клетката има много често кокошинки.
За щастие немога да снимам кокошинки или техни яйца за да покажа :lol:
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот todpetrov » Чет Юли 03, 2008 3:45 pm

Да за щастие ниможеш а и дано да нямаш тази възможност да ги снимаш :) тези зверове!!!
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Опазване на птиците - Кокошинки

Мнениеот elisaveta37 » Пет Юли 11, 2008 6:49 pm

Опазване на птиците - Кокошинки
И моите канарчета бяха хванали кокошинки. Айкънът е опасен за тях, могат да умрат. Пък и не помага бързо, защото иска след известно време да се напръскат отново под крилцата и около опашката. Кокошинките унищожих само с Биокил или Екокил, в момента не помня точно как беше, но във ветеринарните аптеки знаят името му- препарат на билкова основа, много ефикасен и ...безопасен! На канарчета абсолютно нищо не им стана, дори не почувстваха, че ги третирам. Това се случи преди пет-шест години и тогава продаваха Биокил (Екокил) без пулверизатор. Беше трудно, трябваше да ги мажа с памучно тампонче. Днес може вече да е пригоден и за впръскване. Или пък сипете в шишенце с пулверизатор. По-удобно, бързо и спокойно ще третирате птиците. Мирише приятно и силно. Мажат се самите птици, местата, които обитават най-много, местата, където спят-за по-сигурно, намазах половината хол. Продаваше се в голямо количество, доколкото си спомням пластмасовото шише беше от половин литър и струваше скъпо-8 лв. Но една кокошинка не остана, а на канарчетата нищо им нямаше. Проверете в аптеките. Желая ви успех в борбата с кокошинките!
Обичам те, Животно!
Аватар
elisaveta37
потребител
потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Юли 11, 2008 4:07 pm
Местоположение: гр. Кърджали

Мнениеот sandan » Пет Юли 11, 2008 8:53 pm

Третирането неколкократно е задължително за да се пресече процеса на размножаване на кокошинките.
Относно Айкъна аз ползвах миналата година като доста бях превишил концентрацията не съм забелязал някакви проблеми.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот elisaveta37 » Съб Юли 12, 2008 4:05 pm

Да, съгласна съм, че с какъвто и препарат да ги третираме, трябва няколко пъти да правим това, с оглед биологията на паразита.
Съседът ми беше пръскал цветята си срещу въшки с айкън и канарчето му умря на втория ден. Неговото канарче не лети извън клетката, така че не е възможен пряк контакт с препарата. Може въздухът да е бил влажен и пренаситен с препарата. Аз лично, не бих пръскала своите с айкън. Щом кокошките на майка след третирането с айкън ходеха цял ден като пияни, как би повлиял той на канарче с такова тегло? Може би за канарчето дозата трябва да е много слаба, но дали кокошинките ще умрат? Вие в какво съотношение го разредихте с вода?
Обичам те, Животно!
Аватар
elisaveta37
потребител
потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Юли 11, 2008 4:07 pm
Местоположение: гр. Кърджали

Мнениеот fridolina » Нед Юли 13, 2008 10:23 am

elisaveta37 написа:Щом кокошките на майка след третирането с айкън ходеха цял ден като пияни, как би повлиял той на канарче с такова тегло?

Не знам какво съдържат препаратите срещу паразити, били те кокошинки, кърлежи, бълхи и т.н., но са проектирани така, че да действат само на студенокръвни (паразитите), а да са безвредни за топлокръвните животни. Разбира се, естествено е да има разлика в ефективността на различните марки препарати.
Изображение
Аватар
fridolina
админ
админ
 
Мнения: 540
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 11:54 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот sandan » Нед Юли 13, 2008 10:24 pm

1мл. Айкън на 1л. вода.Знам че дозировката е превишена,но е тази която ползвах.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот elisaveta37 » Пон Юли 14, 2008 2:00 am

Благодаря, Sandan,
Трябва да меря със спринцовка, ако ми се наложи и няма друг препарат. Въпреки, че повечето използват Айкън, страхувам се от него. Мисля, че е силен за такива нежни птиченца.
Фридолина, абсолютно вярно е, че препаратите срещу паразити действат по този начин. Препаратът, който ползвах преди години -Биокил, унищожи всички кокошинки, а на канарчетата нищо им нямаше, дори не почувстваха. Един канаровъд ме беше посъветвал във ваничката за къпане да им сипвам чай от тетра. Правя го. Също така често им сипвам чай от невен или орехова шума- всичко това като профилактика срещу гъбички, бактерии, а може би и паразити. Освен това, перушината им става по-лъскава.
Обичам те, Животно!
Аватар
elisaveta37
потребител
потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Юли 11, 2008 4:07 pm
Местоположение: гр. Кърджали

Мнениеот sandan » Пон Юли 14, 2008 8:02 pm

Не те съветвам да използваш тази дозировка.На мен ми беше писнало от кокошинките и затова третирах по този начин.Биокила мисля че е добро средство.Все пак много по-лесно е да предпазите птиците си от кокошинки отколкото да се борите след това с тях.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот todpetrov » Пон Юли 14, 2008 11:27 pm

Колеги просто много се радвам ,когато виждам , че има много споделяне на опит и по много въпроси ,а най - вече за определени профилактики! Най - добрата си остава да не внасяш нови птици в ятото според мен ;) но се налага и другата да знаеш ,какво и кога да се използва ,както във вашите случай ! Благодаря на всички за споделянето на този до някъде и горчив опит но много полезен за много от нас !
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Следваща

Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта

cron