Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Слабеещ канар

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

Слабеещ канар

Мнениеот pavel ivanov » Чет Ное 20, 2014 1:57 am

От какво се появява това състояние ,определящо се от някой като ''Леката'' .
Една от птиците започна да слабее по време на линеенето, и вече 3 месеца губи постепенно теглото си .Яде колкото 5 птички ,и слабее.През сезона работи добре отгледаха 3 поколения .Обезпаразитено е външно и вътрешно .Мъжко е на 2 години.
pavel ivanov
потребител
потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:39 pm
Местоположение: Русе

Re: Слабеещ канар

Мнениеот петър » Чет Ное 20, 2014 2:00 pm

Здравей,
това състояние е синдром,който може да се свърже с няколко болести.Ако го наблюдаваме при кокошки най-честата причина е кокцидиоза,при гълъби салмонелоза,при папагали мегабактериоза.При канарчета може да е всяко от тях,но най-често е кокцидиоза.Преди години обаче се установило,че причинител за това,не е обичайният кокцидий при канарчетата-Isospora canari,а различен микроорганизъм,наречен атоксоплазма,по-късно е доказано,че това е пак кокцидий от род Eimeria,наречен Isospora serini.Този микроорганизъм,обаче не се ограничава само със засягане на чревния тракт,но прониква в тялото през кръвообращението и има дълъг жизнен цикъл в някои кръвни клетки-мастоцитите например и от там прониква в органите-най-често черния дроб.Лечение за тази извънчревна форма за сега е непознато,правят се опити с някои противомаларийни препарати.Лечението с ESB3 повлиява само чревната форма и отделянето на ооцисти-това са да кажем яйцата на микроорганизма в околната среда и заразяването на другите птици.Много е важно тази птица дори и да оздравее да не я пускаш във волиера с малки канарчета,защото ще ги зарази.Характерно за заболяването е ,че птиците са носители,но не винаги причинителя може да се докаже в изпражненията.Според един протокол най-ефикасното лечение е даването на ESB3 на три курса по 5 дни с два дни почивка между тях,когато се дава вит В.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: Слабеещ канар

Мнениеот stoianov » Чет Ное 20, 2014 2:44 pm

:| :| :|
Аватар
stoianov
потребител
потребител
 
Мнения: 280
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 10:47 pm
Местоположение: в провинцията

Re: Слабеещ канар

Мнениеот akademika » Чет Ное 20, 2014 6:52 pm

pavel ivanov написа:От какво се появява това състояние ,определящо се от някой като ''Леката'' .
Една от птиците започна да слабее по време на линеенето, и вече 3 месеца губи постепенно теглото си .Яде колкото 5 птички ,и слабее.През сезона работи добре отгледаха 3 поколения .Обезпаразитено е външно и вътрешно .Мъжко е на 2 години.

Толкова говорихме за ябълковия оцет във форума че не искам да се повтарям :( Ако взимате превантивни мерки ще избягвате такива заболявания и ще си спестите пари за лечението им . Оцета предпазва от развиването на кокцидиоза , мегабактериоза и други . Колегите в Италия, Испания и Франция отдавна го ползват профилактично и имат големи резултати . Но въпреки тази профилактика някои птици се заразяват особено по време на линеене или след третиране с лекарства против паразити или силни антибиотици . И при мен след обезпаразитяване имам по 1/2 канара с подобни симптоми но не си правя труда да ги "лекувам" :( Птиците постоянно са на храната но не наддават :shock: а си слабеят и няма умиране . Тези болни птици ги подарявам на един колега хуманен лекар и при него умират вследствие на лечението с антибиотици . Пробвал съм какви ли не илачи и никакъв ефект, за това най-добрия вариант е да се дава превантивно оцет за да може почти да нямаме болни птици . Има много сезонни рецепти за ябълковия оцет , в горещите месеци основно дават оцет в който е киснал риган, жълт или червен кантарион а в студените месеци в оцета слагат скилидки чесън или парченца от корен джинджифил . Не вярвам че птицата ще се излекува и че ще бъде пълноценна като тази година но все пак ви пожелавам успех .
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Слабеещ канар

Мнениеот pavel ivanov » Чет Ное 20, 2014 8:09 pm

Благодаря Ви за отговорите .
Ще опитам с ESB3.Оцет давам като се сетя . В месеца по един път ,по някога и на два месеца един път.Дозата е ,една супена лъжица на литър.Но за в бъдеще ,ще обърна по -вече внимание на оцета.
pavel ivanov
потребител
потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:39 pm
Местоположение: Русе

Re: Слабеещ канар

Мнениеот nightingale » Съб Ное 22, 2014 11:19 pm

akademika написа:Толкова говорихме за ябълковия оцет във форума че не искам да се повтарям :( ....


Така е , говорехме.
Само , че'' говорехме'' дали оцета е дезинфектант на питейната вода.
Не е зле човек да има честта да застава зад думите си, в противен случай те си губят смисъла. :drinks:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Слабеещ канар

Мнениеот Dr. Velev » Нед Ное 23, 2014 1:57 am

Оцетът променщ PH и пречи на развитието на редица патогени, в това число и на кокцидиите. Има много други ,но по скъпи препарати. /от билки,/ Блау тинктур на Клаус итнт
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Re: Слабеещ канар

Мнениеот akademika » Нед Ное 23, 2014 7:18 am

В бившите държави от Югославия доста ползват продукти на Klaus . Приятел от Сърбия ми е давал един техен продукт за подсилване на имунитета Herbaleksier той ползваше продуктите на Klaus. В последствие обаче и той започна сам да си прави "илачи" . Защо да дава 20 /30 Евро за килограм риган като може да си го набере в планината и да си направи една здравословна разходка . В Хърватска също започнаха да обръщат по-голямо внимание на билките и започват да намаляват химията . Мой познат от Загреб сподели че там и в Словения третирали канарите с една билка срещу Трихомоноза :shock: трудно ми е да повярвам :!: :?: но до сега човека не ми е давал грешна информация. Момчето има голям опит от практика и не е като повечето зевзеци които гастролират във форума само защото няма какво да правят :lol: Dr. Velev ако знаете нещо по въпроса бихте ли споделили става въпрос за Брадатия лишей . Знаете ли дали се ползва във ветеринарната медицина, под някаква форма и с каква цел . Ако хърватина излезе прав да взимам раницата и на Витоша :D
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Слабеещ канар

Мнениеот петър » Нед Ное 23, 2014 8:39 am

Аз лично също давам от време на време ябълков оцет,но не съм убеден,че действа.Подкиселяването на фуража вече е класика при моногастричните животни,например прасетата.Птиците обаче имат два стомаха,знаете,че воденичката също е стомах така,че киселият оцет едва ли стига по предназначение.Друг е въпроса,че ензимите,които отговарят за смилането на храната също водят до повишена киселинност на стомашното съдържимо,така,че да подкиселяваме нещо,което е кисело май няма смисъл.Дали оцета може да дезинфекцира водата или не в концентрацията в която го даваме не се наемам да кажа.От един гълъбар знам,че той използва за дезинфекция на водата сребърна вода,колоидалното сребро има тези свойства-давам ви още една тема за дискусия.Разбира всичко това има за цел профилактика а не лечение.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: Слабеещ канар

Мнениеот akademika » Нед Ное 23, 2014 1:07 pm

И аз говоря за профилактика не за лечение . Но по добро "лечение" от профилактиката няма :cool: А за оцета мога да кажа че при мене действа на 100% както и преди съм казвал не съм решил просто така да го ползвам . За профилактиката с оцет разбрах от един колега от Италия и след това много други колеги ми обясняваха за ползите от профилактика с оцет . Като тома неверни се отнесох подигравателно с техните твърдения :D казвах си ако е толкова полезен защо не го предлагат по ветеринарните аптеки :?: Но преди 7/8 години започнах да имам проблеми с младите птици , измираха ми по 20% / 30% птици на 40/60 дневна възраст . Чашата преля когато една година от близо 60 птици на пръчка останаха живи 3/4 бройки . Симптомите бяха винаги едни и същи , вече отделени млади птици започваха да слабеят въпреки че непрекъснато се хранеха и накрая умираха . При старите по рядко ги имаше тези симптоми но ако ги имаше те не умираха а си кретаха така с месеци ,и тогава реших да пробвам с прословутия ябълков оцет . От както почнах профилактика с ябълков оцет проблема се реши . Диетата на птиците не съм я променял за да търся причина в хранителния режим а и други колеги които имаха същите проблеми след терапията с оцет видяха положителния ефект . Не ме интересува какво става в стомаха на птиците но знам че птиците ми не боледуват и нямам предишния проблем . Любима моя комбинация е оцет +риган за топлите месеци и оцет+чесън за зимните, рецепта която не съм си измислил а ми я дадоха готово . Ние тепърва няма да откриваме топлата вода хората от стотици години знаят лечебните качества на природните продукти и треви . :cool: А за качествата на оцета като дезинфектант няма какво да казвам всичко е казано и изписано :wink: В учебниците по микробиология много добре е описно в урока " Стерилизация и Дезинфекция" фактори влияещи за растежа на микроорганизмите : 1 - температура , 2 - КИСЕЛИННОСТА НА СРЕДАТА, 3 - йонизиращи лъчения и така до седмия фактор . Няма смисъл да се правим на много учени да пишем неща които хората няма да разберат . Информацията трябва да се подава на разбираем език за да се разбере от колегите хобисти които не са нито микробиолози нито лекари . От рибки не разбирам и това което написах за оцета се касае за птици за PH-то на аквариумите има други форуми :wink:
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Слабеещ канар

Мнениеот nightingale » Нед Ное 23, 2014 1:51 pm

Всъщност повечето хора се заблуждават относно оцета.
Той НЕ помага ако НЕ е на лице правилен киселинно алкален баланс.
Този баланс се постига единствено с правилен режим на хранене.
Гастроезофагеалният рефлукс или както сме свикнали да казваме ,че имаме киселини в стомаха всъщност е техният недостиг, а не излишък. Тогава ябълковият оцет наистина може да помогне временно за доброто храносмилане.(обаче временно)
Да напоя една кърпа в разтвор на оцет и вода и да си забърша клавиатурата на компютъра - да това е една разумна и ефикасна дезинфекция , но да сложа една супена лъжица оцет в чашата си с в вода и да си мисля, че тази вода я дезинфектирам , това е просто смешно.
Още по-смешно е , да я гаврътна и с блажена усмивка да си кажа ех колко е полезно това.
Относно начините на дезинфекции на водата - те са много.

обратна осмоза.
йонизация.
дестилация.
с помощта на ултравиолетово облъчване.
Имам 9 годишен славей , който нито риган е виждал,нито оцет, нито каквито и да било илачи.
Мисля,че с хигиена на хранене и хигиена на отглеждане нещата стават много лесни.


пп каква е нормата за киселнност на стомахът и кръвта на едно канарче :think:
хлориране.
Това са само някои от тях.


Обаче каква е идеята на дезинфектирането на аерираната водопроводна вода, едва ли някой може да ми даде логичен отговор.
Това според мен е напълно излишно.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Слабеещ канар

Мнениеот Dr. Velev » Нед Ное 23, 2014 2:52 pm

В "Блау тиктур" има метиленово сихьо
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта