Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Външни паразити - моля за съвет

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

Външни паразити - моля за съвет

Мнениеот papagal4e » Пет Авг 28, 2015 11:48 am

Здравейте, искам да помоля за съвет. От 3 години отглеждам вкъщи врабче (което бях намерила като бебе и с много усиля успях да отгледам. Исках да го пусна на свобода, но за съжаление птичето стана много питомно и щях да го обрека на сигурна смърт, ако го бях пуснала).

В последните няколко месеца птичката е много вяла и отслабна почти 3 грама. Пи няколко пъти антибиотик за това. Сега се съмнявам, че има външни паразити прегледаха го няколко лекари и преди няколко дни го третираха с пудра против паразити Тапилан – от която той направо побесня. Като го пуснахме в клетката започна да се върти в кръг, да скача във всички посоки и да се хапе. Хапа се докато едното му крило не прокърви. В момента сменя перушината и кървеше от новоизрастващо перо. След третирането с Тапилан забелязвам, че продължава да се хапе и, че нещо го дразни. Днес също има една капка кръв. Забелязах също и, че през нощта не спи спокойно, а се върти и се хапе. От интернет прочетох, че това може да са паразити – най-вероятно пухо перояди.

Искам да попитам дали може да се капне една капка отрова на врата му – с тази отрова се третирали канари. Но врабчо е значително по-дребен и слаб от един канар (знам, защото съм го гледала заедно с канари за няколко месеца преди 3 години). И не знам дали тази капка с вероятно доста силна отрова може да убие толкова малка птичка.

Има ли някакви народни средства за борба с външните паразити по птиците.
Симптомите му са:
1. През деня е много вял и спи през повечето време;
2. През нощта спи неспокойно и се хапе;
3. Отскубава си пера.
4. Отслабна с почти 3 грама.
5. По-нежните му перца изглеждат като изядени в горната си част;


При преглеждане не се забелязват паразити, не четох, че те се крият през деня и някои от тях са много дребни и е трудно да се видят при преглед. Ще съм Ви много благодарна, ако ми дадете съвет редно ли е да дам да го капнат на врата с тази отрова или трябва да направя нещо друго. Предварително благодаря на всички, които ще ми пишат!
Никога не спори с простак, ще те завлече на неговото ниво и ще те победи с опит!
papagal4e
потребител
потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: Нед Май 24, 2009 1:38 pm

Re: Външни паразити - моля за съвет

Мнениеот miroki » Пет Авг 28, 2015 3:42 pm

Ако те притеснява големината на капката на препарата, я капни на нещо друго. После с клечка за зъби (примерно), вземи от нея и капни на врабеца, ще е поне на половина.
Изработка на сайт http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu
Аватар
miroki
потребител
потребител
 
Мнения: 848
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 2:49 pm
Местоположение: Варна

Re: Външни паразити - моля за съвет

Мнениеот papagal4e » Пет Авг 28, 2015 5:01 pm

Благодаря за съвета. Аз ще го занеса на ветеринар и не знам той дали ще се занимава с това да раздели капката и дали ще се съгласи да я разделя. Чудя се дали този тип препарати могат да убият една толкова малка птичка?!
Никога не спори с простак, ще те завлече на неговото ниво и ще те победи с опит!
papagal4e
потребител
потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: Нед Май 24, 2009 1:38 pm


Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта