Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Инфекциозни причини за смъртност на малките канарчета

Място за тези не особено приятни, но пък необходими теми.

Инфекциозни причини за смъртност на малките канарчета

Мнениеот петър » Нед Юли 16, 2017 8:19 am

Инфекциозните причини за смъртност се дължат на заразни болести. Заразните болести могат да се предават от птица на птица и са бактериални, вирусни, причинени от други микроорганизми- тук спадат гъбички, дрожди, микоплазми, протозои и т.н. Ще разгледам първо бактериалните причини като най- голяма и най- често срещана група заболявания. Бактериите са много видове и тяхната класификация е трудна дори за специалистите микробиолози. Най- елементарно е тяхното класифициране по два признака- форма- могат да бъдат пръчковидни или кръгли- коки и вторият признак е дали се оцветяват по метода на Грам при микроскопско наблюдение- тогава са Грам положителни или Грам отрицателни. Ще разгледам първо бактериите, причиняващи диария, а след това тези, причиняващи пневмония или обща инфекция- сепсис.
1.Първото място печели инфекцията с Ешерихия коли. Ако това ви звучи познато, причината е, че в нашите черва живеят милиарди от тези бактерии.За човека и много бозайници и влечуги това е нормален микроорганизъм в стомашно- чревния тракт. В много редки случаи може да причини заболявания. Положителната му роля се изразява в това, че участва в произвеждането на вит К и предпазва стомашночревния тракт от колонизиране от други болестотворни бактерии. При птиците често се изолира Е.коли от червата, но не е нормален микроорганизъм за тях, а е попаднал от външната среда. Разбира се, не всички птици с Е.коли ще развият непременно заболяване. Според по- горната класификация Е.коли е пръчковидна, грам отрицателна бактерия и това лесно се вижда под микроскоп с подходящо увеличение. В нашата практика това не ни е необходимо. Много бързо ще се ориентираме дали имаме зараза с Е.коли по най- типичното за това заболяване при канарчетата- малките има диария между първия и седмия ден от излюпването и майката излиза от гнездото като коремните и пера изглеждат мокри. По тази причина преди време инфекцията е била наречена болест на изпотяването. Канарчетата нямат потни жлези и не могат разбира се да се изпотяват. Ако често имате това заболяване бих ви препоръчал профилактично да давате антибиотици от един ден преди излюпването до 7я ден на птичките. Ако не се среща често при вашите птици е по- добре да подобрите хигиената и да започнете лечение само при проява на заболяването, но обикновено вече ще е късно. Кои антибиотици да използваме при ешерихия коли- в последно време антибиотик на избор е тетрациклина, аз го давах тази година като комбинация тетрациклин- неомицин или самостоятелно,но с витамини в препарата Цикловерв.
Антибиотиците са били широко използвани в промишленото птицевъдство, като са ги давали в по- малки от лечебните дози за да подтискат болестотворните микроорганизми и да подобряват използването на фуража. Наричали са ги растежни стимулатори. Широкото, неправилно и неконтролирано използване на антибиотици води до появата на устойчиви на тях бактерии, които са опасни за здравето на хората и животните. Спомняте си, че преди години в Германия имаше случаи на смърт при хора от Ешерихия коли. Причинителят беше попаднал със зеленчуци, отгледани биологично и торени с тор от ферми, използващи антибиотици.Точно по тази причина използването на антибиотици без заболяване е забранено в Европейския съюз. Дали забраната се спазва аз лично имам причини да се съмнявам.
2.Второто място като причинител на диария е Макрорабдус орнитогастер, преди се е наричал мегабактерия.Тъй като се е доказало, че този микроорганизъм е по- скоро от рода на дрождите и гъбичките ще го разгледам по-късно.
3.Микобактерия, Хламидофила, Йерсиния, Кампилобактер и Псевдомонас- всички те имат определени специфични характеристики по отношение вида на диарията и времето на проявяване на заболяването. За практиката използвайте това , което правя аз- давате ли тетрациклин и имате отново диария сменете антибиотика с еритран и той ще повлияе по- голяма част от гореизброените бактерии.
4.Специално ще спомена познатата ни салмонела. При канарчетата в гнездото се среща рядко. Лечението обаче е с енрофлоксацин.
Причинители на пневмония и сепсис на малките канарчета в гнездото.
Признаците на пневмония могат да бъдат както затрудненото дишане с отваряне на човката и зачервяване на ъгълчетата на човката така и прозиращия възпален бял дроб през гръбначния кош на птицата. Видите ли оцветяване на кожата на гърба , което е по- скоро червеникаво а не жълто-розово, говорим за малки в гнездото, които нямат оперение,това е пневмония. Признак на сепсис е силно бледожълто оцветена кожа
/това разбира се може да е и анемия, причинена от кокошинки/
1.Първият причинител на пневмония при малките канарчета е изненадващ защото е чревен бактерий- Ентерококус фекалис
2.Стрептокока, който е тай- честият бактериален причинител на нашите заболявания на гърлото идва на второ място. Характерно при него е, че може да засегне и синусите и тогава може да видим малки в гнездото със силно зачервени и издути клепачи с изпъкнали очи. Зачервяването не кърви и няма нараняване, което го отличава от шаркодифтерит.
3.Стафирококи имаме всички ние по кожата, но за канарчетата са опасни по два начина- от стафилококови токсини от престояла развалена храна или директно заразяване. Много характерно е заболяването на пъпа- стафилококов омфалит. При излюпването на малките виждаме, че те изглеждат като преждевременно излюпени - пъпчето кърви или е видимо увеличено. Нормално е вече да е изсъхнало в процеса на излюпването. Гнездото с мътещата женска е отличен инкубатор като температура и влажност за тези бактерии. Те често проникват и през черупката на яйцата, нарушават нейната непропускливост и убиват ембрионите преди излюпването.
4.Микоплазмата е най- честият причинител на хроничното хъркане при възрастните птици, може да засегне и малките в гнездото, заразени от родителите. Не използвайте хронично хъркащи родители за размножаване.
5.Псевдомонасната инфекция също не е за подценяване като причина за смъртност
Трудно се намира баланса между науката и практиката. Всеки уважаващ себе си лекар ще ви каже, че не може да се започне лечение без микроскопско изследване, направата на посявка и антибиограма.Това отнема минимум 5- 6 дни. Имат ли болните малки в гнездото това време- според мен не. Средство на първи избор при моето лечение на дихателните заболявания в гнездото е антибиотика ампицилин, има го и за ветеринарна употреба като водоразтворим прах. На вкус не е добър, затова аз използвам детските сиропи амоксицилин или амоксиклав,които са подправени с плодов вкус. Не се наемам да ви препоръчам дозировка.
За предотвратяването на повечето бактериални болести е от първостепенно значение да не се дава на птиците престояла и развалена храна, да се сменят често поилките за вода- те са много добър източник на инфекция. При птиците трябва да влизаме с чисти ръце, поддържайте чисти и повърностите и съдовете които използвате за приготвяне на храната. Вентилацията на птичарника играе също голяма роля- влагата,топлината и застоялия въздух увеличават заболеваемоста.
В следващата част ще изложа небактериалните инфекциозни причинители за смъртност в гнездото.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Re: Инфекциозни причини за смъртност на малките канарчета

Мнениеот петър » Пет Юли 21, 2017 9:33 am

Инфекциозни причини- продължение
След като разгледах бактериалните инфекции като причина смъртност при малките канарчета в гнездото е време да обърнем внимание на вирусите и на един особен клас микроорганизми, които се наричат протозои.
Ще започна с един причинител, който не е нито едно от двете, а спада от рода на гъбичките/дрождите/. Това е споменатият по горе
Macrorhabdus ornitogaster- поради своята големина първоначално е бил наречен мегабактерия, което означава голяма бактерия, а заболяването мегабактериоза. Преди около 20 години е установено, че става въпрос за организъм от рода на дрождите. Засяга преди всичко папагалите, но според някои автори се среща в до 30% от канарчетата имащи диария. Много характерно за заболяването е, че закяга жлезистия стомах на птичките. Птиците имат характерно изхождане на несмлени остатъци от храната или повръщане на храна. Повръщането няма да наблюдавате при канарчетата за разлика от папагалите, гълъбите и кокошевите птици, защото те нямат развита гуша. Диагнозата ака предполагаме това заболяване не се поставя трудно при микроскопско изследване, но лечението е почти невъзможно. Трябва да се използват препарати против гъбички, които първо рядко се срещат като разтворим прах във водата за пиене. С храната могат да се датат препаратите Дифлокан и Флуконазол, които в последно време ги има на пазара в таблетна форма, преди бяха само за инжекционно приложение. Аз нямам опит с това заболяване и неговото лечение.
Вирусни заболявания
Заболяването черна точка е най- известното вирусно заболяване, причиняващо смърт на птичките в гнездото. Сега е доказано, че се дължи на цирковирус. Характерно е, че още при излюпването на коремчето на птичката забелязваме изразена черна точка- това всъщност е жлъчният мехур на птичката. Малките са много анемични с мръсножълтеникав цвят и трудно вдигат глава да просят храна. Обикновено умират още на втория- третия ден. Ако са в гнездо на добре хранещи родители имат шанс да преживеят. Лечение не е известно, но има две любопитни наблюдения. Едното е , че даването на антибиотика Тилозин/ Тилан/ преди снасянето предотвратява заболяването, а другото е една анкета сред любителите от Европейския клуб на мозаичните канарчета. В нея са зададени няколко въпроса на любителите относно начина на хранене при подготовката за размножаване. Оказало се , че тези, които дават повече белтъчни храни са имали впоследствие повече малки с черна точка.
Вирусно заболяване, което аз съм наблюдавал в размножителния период е шаркодифтерит. Това се случва при късно размножаване юли- август. При мен се срещаше дифтеритната форма на заболяването- обикновено възрастните птици имаха шарка на краката, а техните малки налепи в ъгъла на човката и гърлото. Не е възможно лечение.
Протозоите са коляма група микроорганизми, към които спада и кокцидиозата, която вече разгледахме. Интерес представлява кохлозомата и съответно заболяването кохлозомиаза. Засяга крайните отдели на храносмилателната система- дебелото, правото черво и клоаката. При възрастните птици имаме диария със замърсяване на перата около клоаката и под опашката. От родителите се заразяват малките в гнездото и около 10 ден на малките наблюдаваме пенеста диария, за която е характерно много трудното изхождане- те тръскат опашката , въртят се в гнездото.Бързо отслабват и умират.Лечението е с препаратите- Ронидазол, Метронидазол или Трихомонацид. Внимавайте с дозировката- има я на опаковката и не е грам за литър вода, както при повечето препарати.
Трихомоназата е заболяване, което се е превърнало в бич за птичарниците, особено в южните страни. Купувате ли птици от Италия и Испания огледайте добре очите им. Имат ли зачервяване и зацапване на перата около клепачите това е почти сигурен признак на зараза. При малките заболяването може да се прояви както с признаци от дихателната система, така и с диария. Лечение-Ронидазол.
Инфекцията с Giardia е характерна със силно изразена водниста диария. Имате ли такива болни птици имате чувството, че водата от поилката не стига за деня, те пият много вода и отделят воднисти изпражнения. Малките се заразяват от болните родители. Възрастните птици освен диарията нямат признаци на заболяване. Причинителят се разпространява от гризачи в помещението.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm


Назад към Болести и профилактика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта