Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Пчеларство

Тук можете да пишете за всичко, не свързано с птиците.

Re: Пчеларство

Мнениеот VIKING » Пет Дек 16, 2011 4:36 am

Защо ли си мисля че тука в тази тема се налага чуждо мнение??Нека колегата сам да си намери точната система кошери и после да сподели после резултатите,няма лоша система -има лош пчелар.
VIKING
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Фев 24, 2011 3:13 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот shikata » Пет Дек 16, 2011 2:08 pm

На д-р Иван Кючуков едва ли някой би могъл да наложи насила мнение :cool:
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот hcetih » Пет Дек 16, 2011 8:56 pm

здравейте Пернати,регистрирах се във вашия форум защото темата е интересна и имам какво да кажа.аз работя с 95 бр. ДБ които са стационарни с два магазина, 32 лежака на които слагам 14 рамкови магазини .за подвижно ползвам 30бр. копусни с 3 корпуса и магазин от ДБ. ако се наложи.ето и резултата за тази година,ДБ.32кг. лежак 38кг. корпусен 40кг.добива е сметнат средно.аз мисля 4е всеки кошер си има предимства и затова не се ограни4авам не го правете и вие.
hcetih
нов
нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 16, 2011 8:11 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот VIKING » Сря Яну 18, 2012 5:32 am

КОЛЕГА да не грешиш нещо....похвални са тия резултати ...амаа сякъш че гледам филм от междузвездни войни... :D това лято не можем да се похвалим от особенно добри добиви...
VIKING
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Фев 24, 2011 3:13 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот sandan » Сря Яну 18, 2012 12:39 pm

Зависи колегата къде пчеларства :wink:
Аз работя с ЛР кошери и тази година беше добра за мен. При пропаднала акация средно 35 кг от семейство. Имам и ударник със добив 64кг. Да добавя че този добив е с едно местене на кошерите по вертикала и аз съм все още начинаещ :D
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Re: Пчеларство

Мнениеот nikki_76 » Сря Яну 18, 2012 10:06 pm

sandan написа:Зависи колегата къде пчеларства :wink:
Аз работя с ЛР кошери и тази година беше добра за мен. При пропаднала акация средно 35 кг от семейство. Имам и ударник със добив 64кг. Да добавя че този добив е с едно местене на кошерите по вертикала и аз съм все още начинаещ :D


И аз да добавя че добивът на Сандан е много вкусен :drinks:
Аватар
nikki_76
потребител
потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 10:42 pm
Местоположение: sofia

Re: Пчеларство

Мнениеот shikata » Чет Яну 19, 2012 5:10 pm

Зависи си си от района, аз също като за първа година вадене на мед, не мога да се оплача, среден добив 30кг на кошер, но имам и градски които се оплакват, ако може да се вярва на хорски приказки.Че като гледам и сред пчеларите има поверие да не се казва точен добив :D
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Съб Яну 28, 2012 11:12 pm

Изминалата година не бе от най-добрите,но все таки среден добив на стационарен пчелин в рамките 35-40 кг.си е добро постижение.При положение ,че юли бе горещ и сух.Но пък август бе по-прохладен и в комбинация с добра пчеларска практика,въпреки слабата поддържаща паша,семействата запазиха ,дори повишиха силата си.И ако някой си е помислил ,че в края на септември е зазимил пчелните си семейства окончателно ,то през февруари или най-късно през ранният март ,ще разбере ,че пчели се зазимяват окончателно при ниски ,но положителни температури.
Надявам се природата да е благосклонна ,имайки в предвид твърде топлата първа половина на Баба Зима.И дано да не взима , а с текущите студове ,да ни направи по-силни напролет.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот hcetih » Пон Яну 30, 2012 2:05 pm

VIKING написа:КОЛЕГА да не грешиш нещо....похвални са тия резултати ...амаа сякъш че гледам филм от междузвездни войни... :D това лято не можем да се похвалим от особенно добри добиви...
Иска ми се да греша ама не.Аз се занимавам професионално с пчеларство и всичко под 40кг. е жалък опит Тази година хванах акация,полифлора,и мана.От слънчогледа нищо празни пити,с колеги се шегувахме че без маната трябваше да тичаме с чайниците от 15 юли.Годината беше добра до средата на лятото след това сушата си взе нейното.А относно зазимяването искам да кажа аз не подхранвам есента със сиропи и разни такива.Практиката ми е да разпечатвам маломедни пити зад преградната дъска,така не се натоварват младите пчели с преработка на сиропа в захарен мед това удължава живота им и на пролет имам повече пчели което значително подобрява развитието на пчелното семейство.При дълга топла есен през10 дни проверявам и подменям маломедните пити с пълни.Зазимявам на 18-20кг. мед+една пълна рамка с мед.Това ми гарантира идеално зимуване.А и последно за всеки който мисли че това са междузвезни войни,като почне активния сезон предлагам участие в новите серии като помощник джедай само да не сте алергични към пчелната отрова.
hcetih
нов
нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 16, 2011 8:11 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот д-р Иван Кючуков » Вто Яну 31, 2012 12:48 pm

hcetih написа: Иска ми се да греша ама не.Аз се занимавам професионално с пчеларство и всичко под 40кг. е жалък опит Тази година хванах акация,полифлора,и мана.От слънчогледа нищо празни пити,с колеги се шегувахме че без маната трябваше да тичаме с чайниците от 15 юли.Годината беше добра до средата на лятото след това сушата си взе нейното.А относно зазимяването искам да кажа аз не подхранвам есента със сиропи и разни такива.Практиката ми е да разпечатвам маломедни пити зад преградната дъска,така не се натоварват младите пчели с преработка на сиропа в захарен мед това удължава живота им и на пролет имам повече пчели което значително подобрява развитието на пчелното семейство.При дълга топла есен през10 дни проверявам и подменям маломедните пити с пълни.Зазимявам на 18-20кг. мед+една пълна рамка с мед.Това ми гарантира идеално зимуване.А и последно за всеки който мисли че това са междузвезни войни,като почне активния сезон предлагам участие в новите серии като помощник джедай само да не сте алергични към пчелната отрова.

Трябваше ли толкова дълго да чакам за нещо подобно?!Без краски ,без разни парадирания и фойерверки, а направо в десятката!
Колега в кой район пчеларствате?
На мен веднъж ми казаха ,да търся подтвърждение на практиката ми и възникващите особени ситуации на други места,макар това да не ме повлиява кой знай колко,защото по-скоро отговорите които търся са по-скоро с креативен характер,а не толкова методологични.
Тук прозирам обективността ,а това ме удовлетворява стопроцентово.
д-р Иван Кючуков
потребител
потребител
 
Мнения: 860
Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 6:34 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот hcetih » Чет Фев 02, 2012 1:55 am

Аз мисля че не е лошо всеки да сподели практиката си или поне част от нея, така всеки млад или не толкова млад пчелар ще може да изгради своя и даже да я усъвършенства.Само така пчеларството ще се развива и ще се прилагат нови и по добри практики.Имам още много да уча ,така че давайте .Имам два пчелина единия е в Елин Пелин това е Софийско другия е в едно село в Средна Гора но името не искам да го пиша там е доста безлюдно и имам доста загуби от кражби.
hcetih
нов
нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 16, 2011 8:11 pm

Re: Пчеларство

Мнениеот taika » Чет Фев 23, 2012 5:41 pm

Влез те тук http://p4elite.ovo.bg/ ще намерите всичко което ви трябва
taika
нов
нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Фев 23, 2012 5:40 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Разни

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта