Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


загадка

Модератор: sandan

загадка

Мнениеот sandan » Пон Ное 09, 2009 7:35 pm

Каква е породата на тази птица ?

ето няколко детайлни снимки за улеснение

Изображение

Птицата е с червено око

Изображение

има кафяв меланин на гърдите
Изображение

нежни кафяви линии от феомеланин на гърба и основата на крилата .

Изображение

цвета на пуха е светло кафяв .
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот todpetrov » Пон Ное 09, 2009 8:55 pm

Аз предполагам ,че е Сатинет бяло изабелов
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Мнениеот петър » Вто Ное 10, 2009 12:17 am

моето предположение е ,че птицата е между сатине и фео.щрихата е твърде широка и доста кафява за сатине,а рисунъчния меланин не е типично да не е изчистен при сатинетата,основата на перата също трябва да е по-бежова,а не кафеникава.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот sandan » Вто Ное 10, 2009 4:36 pm

Породата на тази птица не е ясна .След обстоен оглед аз заедно с д-р Велев , П.Петков и д-р Христов достигнахме до подобно на Петър заключение .Проблема е че тази птица е наградена с медал на изложбата в Бургас от съдиите Асен Костадинов и Илко Симеонов като Исабела рецесивно бяла албино.
Изображение
Такава птица да бъде открита и селектирана в България е несериозно Оценяването на такива птици и раздаването на медали на килограм на приятелски принцип правят изложбите ни смешни .По този начин се демотивира сериозния развъждач да участва на изложби и помага на псевдомайстори да продават посредствени птици с помощта на високите си оценки. Приятели от Гърция ни поканиха на изложбата в Драма миналата година и там видяхме птици много добре оценени от немския съдия който бяха поканили. Имахме уговорка да ги поканим на нашата национална изложба да участват и да направим едно добро състезание .Тази година обаче заради слаба организация ( да ме извинява Сандо че оплювам неговите идоли) на националната изложба ще има български съдии .
Как при това положение да поканим колеги от чужбина да участват и да се излагаме ?
Заради българското съдииство на изложбата няма да участват доста от водещите канаровъди и тяхната липса ще се компенсира с увеличаването на броя на птиците с които всеки канаровъд може да участва ,което е в разрез с правила .
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот nightingale » Вто Ное 10, 2009 11:36 pm

Не е виновен съдията. Когато изказах мнението си относно лошо организираните изложби много хора се нахвърлиха срещу мен. Включая и Велев ме обвиниха едва ли не в злорадство. Няма да разнищвам допълнително темата но Емо, наистина не е виновен аматьорът(защото да оцениш такава птица е предизвикателство но да и присъдиш медал на фонът на стандартното е аматьорство)
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Мнениеот петър » Сря Ное 11, 2009 12:18 am

хайде една загатка за съдии тогава-нека приемем,че тази птица е от баща сатинет и майка фео,каква птица ще се получи като цвят на очите и на оперението от обратната комбинация-баща фео и майка сатинет-ако птицата е мъжка и ако е женска.
петър
потребител
потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:59 pm

Мнениеот sandan » Сря Ное 11, 2009 12:37 am

петър написа:хайде една загатка за съдии тогава-нека приемем,че тази птица е от баща сатинет и майка фео,каква птица ще се получи като цвят на очите и на оперението от обратната комбинация-баща фео и майка сатинет-ако птицата е мъжка и ако е женска.


Нашите съдии не знаят що е то интернет :cool:
Аз ще се опитам да ти отговоря , поколението ще бъде с кафяво оперение и тъмни очи.
Аватар
sandan
Модератор
Модератор
 
Мнения: 1178
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:08 pm
Местоположение: Сандански

Мнениеот doctora » Сря Ное 11, 2009 12:46 am

Това ми беше загадката от преди 3-4 години.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот doctora » Сря Ное 11, 2009 12:51 am

Ролята на съдията е да оценява това което вижда, без да гадае за родителите. Всичко което не е стандарт-аут от играта.
Малиноа-bellen-винаги "L" и никога"R" ; belrol-винаги "R" и никога "L"; fluitrol-едва доловимо "R" и никога "L" ;tjokken-удари с пръст по стара порта;tjokkenrol-същото но по бързо и едва доловимо "R"
doctora
потребител
потребител
 
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 11:33 am
Местоположение: St.Zagora

Мнениеот Dr. Velev » Сря Ное 11, 2009 11:28 am

nightingale написа:Не е виновен съдията. Когато изказах мнението си относно лошо организираните изложби много хора се нахвърлиха срещу мен. Включая и Велев ме обвиниха едва ли не в злорадство. Няма да разнищвам допълнително темата но Емо, наистина не е виновен аматьорът(защото да оцениш такава птица е предизвикателство но да и присъдиш медал на фонът на стандартното е аматьорство)

Ако сдията не е виновен , кой е виновен Председателя на БАДП ли? Когато се борим да въведем строги правила всеки се услушва , защото е по- лесно . За мое най- голямо съжаление нивото на канаровъдите е много трагично ,независимо , че тук там се появяват все още по- млади ентусиясти ,които се мъчат да направят нещо . С тези хора трябва да работим и да не ги обезукоражаваме . Трябва обаче да ги предупредя , че абривиатурата З.М. / знаещи и можещи /
на шега или на истина има и друго значение -загубени и малоумни /
В последния момент подадохме ръка на Пазарджик за да не се изложи напълно нашата БАДП организачия , но се видя кой какво може да направи :wink:
П.С. Въпросната птица я купих и е при мен за по сериозен генетичен анализ - Така ,че в бъдъще ще има интересни продълженя на темата .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот Dr. Velev » Сря Ное 11, 2009 11:46 am

todpetrov написа:Аз предполагам ,че е Сатинет бяло изабелов

Повечето от нас свързват материалите за генетиката скучна и трудноразбираема материя . За съжаление познанията в тази насока са абсолютно задължителни за да можем да провеждаме една целенасочена селекция съобразена със стандартите на птиците .

Редуциране на фео и еу меланина
. Независимо ,че двата фактора / разреждащ и сатине са разположени на едно и също място в генома те имат различно въздействие . То се изразява в редуциране на еу и фео по отношение на цвят /плътност / и разпространение . Редукцията на разпространението на меланина води и при двете мутации до прекъснатост на щрихата .При разреждащия фактор Еу и фео меланина се редуцират слабо, при сатинето тази редукция е значително по-силна .
Важно за фактор сатине
Твърди се че фактра сетине редуцира почти напълно черния еу-меланин . При кафявите сатинета в резултат на разреждащия фактор нямаме в наличност на черен еу-меланин и затова става редуциране на наличния кафяв еу-меланин . От казаното до тук става ясно ,че мутацията сатине въздейства върху наличния еу- меланин независимо той какъв е черен или кафяв.
Обузначаване на алелите
Плътност на меланина / разреден фактор / сатине
DD 1.0 пълна мела- плътнос /нормална птица -мъжка
Dd 1.0 пълна мела-плътнос / носител на разреждащ фактор
dd 1.0 разреден меланин
……………………………………………………………………………………………………………
D 0.1 пълна мела- плътност –женска
d 0.1 рареден меланин
…………………………………………………………………...........................................
D sa 1.0 пълна мела- плътност/ носител на сатине
Dsadsa0.1 сатинет
…………………………………………………………………………………………………………
d dsa1.0 разреден/ носител сатине
dsa 0.1 сатинет
Унаследяване
Свързано с пола –рецесивно



Алелите d към d sa доминантно –
С птица с разреден меланин / спрямо сатине
Мутациите разположен на гения локус D - РАЗРЕЖДАЩ ФАКТОР и САТИНЕ общо се описват като редуциращи еу и фео меланините . Фактора сатине притежава по силна редуцираща роля ето защо при нея се появява червено око поради липса на пигменти в него .
Щрихите при кафявото сатине става редукция на кафявия щрихов еомеланин и по силно редуциране на феомеланина при което основният цвят липохромен става ясно видим.
Желаните изложбени птици при фактора сатине са кафявите . Черните сатине канари имат лека прилика с ахат- еумо . Същото се отнася и за исабеловото еумо , което много трудно ще се различи от кафявото сатине .
Аватар
Dr. Velev
потребител
потребител
 
Мнения: 1651
Регистриран на: Нед Окт 26, 2008 12:10 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот todpetrov » Сря Ное 11, 2009 1:53 pm

Колеги няма ли някой да качи снимки и точни наименования на всички цветове признати и организиращи се за тях конкурси от световната организация ? ИСкам и аз да ги различавам малко да не говоря глупости , че моята книга нещо са сгрешени имената и Емо ми се смее след това което пиша :oops: . Защото съдиите май имат моята книга щом са се подвели при оценката на тази птица !
todpetrov
потребител
потребител
 
Мнения: 502
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 1:26 am
Местоположение: Добрич

Следваща

Назад към Цветни канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта