Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Новобранец търси контакти за добри птици!

Модератори: sandan, христо абаджиев

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот stoianov » Пет Окт 31, 2014 9:30 pm

nightingale написа:На света има доста създадени певчески породи.
Колегата ясно се е изразил, че не е претенциозен и не го бърка как ще пеят птиците му , стига да му легнат на душата (слуха).....


:| :|
Поне един дето е разбрал, за какво става въпрос.....че ми се изтърка мишката от копи/пейст....
:drinks:
Аватар
stoianov
потребител
потребител
 
Мнения: 280
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 10:47 pm
Местоположение: в провинцията

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот akademika » Пет Окт 31, 2014 10:58 pm

:shock:
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот nightingale » Съб Ное 01, 2014 4:39 pm

Здрасти Malurus!
Знаеш ли ?
Няма нищо по- красиво от един професионално направен и грамотно поддържан биотопен аквариум и в същото време няма нищо по-грозно от гледката на един такъв аквариум , занемарен и изоставен.
Ако към това прибавим некомпетентност и неосведоменост и.... картинката става отблъскваща.
Защо ти го казвам това ?
Ще се сетиш сам.
Не мога , а и не искам да давам съвети относно канарите.
Имаше една кокона (pi4on) във форума, която веднъж ми каза , че съветите ми не могат да се приемат като миродавни , понеже видиш ли вече не отглеждам тези птици
и аз вземах ,че я послушах. :D
Но пък мога да изказвам мнения, при това напълно безпристрастни.
Освен биотопните аквариуми съществуват още - нано аквариуми,тропически аквариуми, общи соленоводни аквариуми и пр.
Всеки един от тях е не по-малко красив и красивата му визия не изисква задълбочени знания по ихтиология ,етология, химия, география и биология.
Нужно е любов, мерак и в много по-малка степен знания.
Ако аз лично искам да се наслаждавам на една пееща птица, то няма да търча с магнетофоните и разните му там фишове подир кафеза. Няма да ми се иска да се притеснявам , аджъба тази птица след като смени перата си или пък навлезе в размножителен период няма ли да загуби наученото от магнитофона.
Но пък в същото време съм изключително омагьосан от биотопните аквариуми и за да мога да се наслаждавам на няколкото , които имам, постоянно съм ангажиран с тях.
Та всичко е въпрос на гледна точка, в която гледна точка влизат нашите мераци , нашите мотивации и нашият личен характер.


Malurus написа:Ето тук мога да дам идея на nightingale за тема загадка:
С какво се обяснява много по-голямото видово разнообразие при птиците в сравнение с бозайниците, в България съотношението е приблизително 4:1.


Загадката си я бива :wink:
Лека корекцийка и ако искаш веднага започваме дебата.
Малко под 400 вида птици срещу около 100 вида бозайници.
Но в тези 400 вида птици влизат прелетните, постоянно обитаващите, зимуващите, частично зимуващите и скитащите , общо взето всички онези регистрирани някога в страната ни.
Ако преброим птиците през ноември , нещата изглеждат по съвсем друг начин.

Отговорът обаче е само един - колкото по-далече от Брюксел , толкова по-близо до природата.
:drinks:
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот Malurus » Съб Ное 01, 2014 8:21 pm

Имам скромен опит и с акваристиката и това което ми е останало като чувство и като усещане за нещата е, че дори един аквариум да е много красив и интересен, ако се нуждае от голяма поддръжка, то той е "фалшив" някак си.(ти си включил думата биотоп де, което включва понятието за равновесие). За мен аквариума винаги е представлявал един малък свят и най-голямо удоволствие ми носеше това да може да е красив и да съществуват всичките организми в него(като под съществуват включвам и способността да се размножават без моя помощ) с минимална намеса от моя страна и не защото съм много мързелив, бих се определил като нормално мързелив.
Това по между другото го казвам де и не във връзка с канарите, понеже идва малко като антилогика на това с което искам да се занимавам, но пък нали човек така е устроен, че да има въображението да си представя нещата в бъдещето, къде успешно, къде не толкова, но според мен след доста време може пък породата да не се нуждае от магнетофон(поне не на професионално ниво), относно притеснението какво ще загуби птицата след размножителния сезон, при мен пък има любопитство дали и какво ще промени, това си е един експеримент, в които може да се научи повече не само за канарчето а и за природата като цяло, все пак птиците колкото и скромно да изглеждат, са шампиони по еволюция, а това означава да се нагаждаш според изискванията на средата, може пък това да е добър шанс да покажат канарите колко точно са добри в тая игра, все пак природата колкото и привидно чувство за хармония да дава е една луда надпревара, която ще свърши със съществуването и на последното живо нещо на тая Планета.

"Та всичко е въпрос на гледна точка, в която гледна точка влизат нашите мераци , нашите мотивации и нашият личен характер."

С това твърдение съм много съгласен да!

Относно загадката, не съм мислил много, трудните въпроси ми отнемат повечко време за да бъдат погледнати малко по в дълбочина, понеже винаги изниква първосигналната логика, която в последствие разбирам, че ме е заблудила лекичко....
В световен мащаб птиците пак имат повече видове от бозайниците, но тоя път съотношението е 2:1.(почти де)
И тука първите фактори които са намесени във видообразуването и за които се сещам, че могат да играят основна роля са няколко, но интересното е, че не всички подкрепят логиката за разнообразието на птиците.
Първо като се вземе под внимание факта колко мобилни са птиците и колко малко бариери има за тях, това би трябвало да намали видообразуването което е в следствие на откъсване на различни популации във времепространството(най-общо казано).
Втория фактор който е доста основен е това как се възползват птиците от различните екологични ниши, все пак знаем, че два вида животни които са в пряка конкуренция за ресурси не могат да имат и еднаква стратегия за оцеляване, нещо трябва да се различава, иначе единия вид винаги ще е малко по-добър в играта която се играе и другия е обречен.
Чистата логика подсказва, че способността на птиците да летят, трябва да намалява броя на екологичните ниши, те не са разделени от това дали храната е по дърветата или някъде другаде(няма го това разделение като при бозайниците на видове добри в катеренето, бягането или копаенето и тн.), също така птиците се възползват от различни ниши с прелета си, едни и същи видове се хранят от ниши на различни континенти или много отдалечени местоположения в рамките на континента, но пак нещо което бозайниците много рядко и не толкова успешно правят. Тук обаче трябва да се помисли и върху това, дали различната комбинация от различните екологични ниши не дава предимство в полза на видообразуването.
Другото за което се сещам е, че птичките са доста по-икономични в ресурсно отношение, сравнени с повечето бозайници, нужно им е по-малко ресурс за определения брой индивиди за стабилна популация.
Другата насока за размисъл се отнася повече в самата разлика между бозайниците и птиците не толкова в морфологично, а в етологично отношение(самия прелет на птиците се включва тук де), тук вече нещата са доста по-сложни и не бих се нагърбил с някакви заключения, единственото като размишление което ми идва е, че по-развитото съзнание и интелект(странно звучи животното да има съзнание, но и те имат някакъв еквивалент на това което хората имат, макар и не толкова развито) наклонява везните към по-малко видове, а повечето вродени инстинкти и машиналност в животните определя по-голямото видово разнообразие.(тука може да се направи препратка към породата и защо ми е по-интересно и ценя повече какво може канара в не инстинктивно отношение)
В тоя ред на мисли като представител на бозайниците съм леко пристрастен и не знам колко е обективно да го коментирам... :D
Malurus
потребител
потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 24, 2014 6:42 pm

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот nightingale » Съб Ное 01, 2014 9:02 pm

Ще започна да те коригирам малко от зад на пред !
В природата и в еволюцията има всичко друго но не и логика.
Птиците са представени с по-голямо голямо разнообразие , не защото са-по мобилни а защото са по приспособими. Най-многобройни са насекомите, а тяхната мобилност с изключение на пеперудата монарх, дяволската пеперуда и мароканският скакалец е най слаба.
Разбира се съществува и т.к.н пасивна мобилност т.е когато насекомите се преселват с помощта на човека - кораби, автомобили,самолети , пощенски пратки и пр.
Да не изпадам в подробности.
Хубаво е че искаш да експериментираш с орфеите.
Всеки експеримент сближава фактологията с истината.

биотоп не означава равновесие.
Не знам от къде си но да речем си от София.
Като погледнеш река Искър не вярвам да виждаш някакво равновесие , но въпреки това си е биотоп.
Също така при едно затворено биологично равновесие не означава, че биотопът е на лице.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот Malurus » Съб Ное 01, 2014 11:36 pm

Е хубава работа, нямало логика, казваш го, но после казваш, че разнообразието на птици се дължи на тяхната приспособимост, което си е логическо умозаключение. По принцип човешките понятия си съществуват само в човешката глава, съгласен съм, но това не означава че не могат да се прилагат и в природата и в еволюцията(както ти сам направи).
Моята теза за мобилността е същата, че води до намаляване на разнообразието на видове!
Да се каже, че птиците са по-приспособими от бозайниците не мисля, че е много правилно, по принцип приспособимостта означава колко бързо даден вид ще се адаптира към новите условия за живот. И бозайниците и птиците са върха в еволюцията и го правят много добре.
Сега кой го прави по-добре, доста може да се поспори, като пример може да се дадът съвременните градове, които са някаква нова среда за населяване, по правилно е да се обърне внимание на неканените обитатели според мен, така че котките и кучетата може би е по-правилно да се изключат, така че оставаме с гълъбите, врабчетата, мишките и плъховете , от друга страна в някои градове в Америка(те нали повече филми правят та за тях знам, в Европа не знам как е точно) се забелязват и лисици, а и една кръстоска между вълка и койота, но пък и някои грабливи птици също се приспособяват добре, абе сложно е с лека ръка да се излъчи победител.....
Може би може да се погледне и разнообразието на екологичните ниши които се обитават и от бозайниците и от птиците, но не мисля пак, че ще е лесно да се излъчи категоричен победител!
Е биотопа е средата за живот на организмите и термина по принцип се използва за описване на природни местообитания, в които ако не се е набъркал човека си има равновесие, в аквариума наистина е трудно да се каже до колко е естествения кръговрат на нещата и до колко постоянното вмешателство и "изкуственото дишане", които водят до равновесие, но дори и изкуственото равновесие си е равновесие....
Malurus
потребител
потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 24, 2014 6:42 pm

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот nightingale » Нед Ное 02, 2014 12:31 am

3 въпроса имам

Къде в еволюцията срещаш логика и дали всички места ,които се обитават от птици могат да се обитават и от бозайници.
Защо ако бозайниците са по-приспособими не са се заселили по естествен начин в Австралия и Океания
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот Malurus » Нед Ное 02, 2014 1:33 am

Това че еволюцията не може да се предскаже не означава, че няма логика. Логично е, че ако на сушата се заселят растения, от водата ще изпълзят някакви малки твари които ще се хранят с тях, от там и гръбначните предшественици на земноводните ще ги последват и тн.
Логично е, че ако дадена популация разполага с повече индивиди, повече мутаций да се случват и тази популация да еволюира по-бързо, логично е, че след всяко голямо измиране на видовете причинено от метеорити или повишена вулканична дейност, най-приспособимите ще оцелеят и от тях след това ще се попълнят празните екологични ниши, логично е, че ако дадено животно започне да лети, то ще се стреми да е максимално леко и дори костите му ще загубят от плътността си. Логично е човека след като е заселил Европа да изгуби пигментацията си, за да може да образува кожата му витамин Д. Логиката е много абстрактно понятие, не знам точно какво не ти харесва в нея, не мога да го опиша като понятие какво е точно, нещо като предвиждане на крайния резултат на базата на заложени някакви параметри(не се ангажирам въобще, че това е най-правилното определение), но в еволюцията има доста логика, нищо не се случва и променя без никаква причина, просто хей така(ако някакъв бозайник се засели в по-северната част на континента е логично козината му да се сгъсти и да го пази от студа или ако заживее в арктика да стане бяло за да се слива с пеизажа)...
Дарвин е предвидил съществуването на животно с много дълго хоботче(накрая се намира, че е тип молец), което да може да опраши определен тип орхидея чийто нектар е много на дълбоко в чашката.
Заселването на отдалечени местообитания не е равно на приспособимостта на даден вид, бозайниците не са добри в това да, на Галапагоските острови няма бозайници, но има влечуги, факта че те имат по-бавен метаболизъм и биха издържали на пътуване закрепени за клон, не означава че са по-приспособими към измененията на околната среда, да се приспособяваш означава точно това, бързо да се привикне към новата среда на живот.
Австралия си има торбести, които също са бозайници, аз тях не ги харесвам, та приемай че не съм те поправил. :D
Факта, че бозайниците не обитават два забравени от бога континента и множество малки островчета, не се отразява по никакъв начин на еволюцията на бозайниците, може да се предвиди, че нищо съществено няма да се пръкне там, понеже популациите са прекалено малки, Торбестите бозайници някога са били достатъчно модерни за времето си, но загубата на сухоземна връзка с останалия свят ги обрича на провал, Сега те не могат да издържат на конкуренцията на по-модерните плацентни които не са еволюирали специално за живот в Австралия и губят дори на тяхна територия, а хората се опитват да спасяват нещо, което е било обречено от географията още преди милиони години...
Цялата флора и фауна по тия малки островчета е обречена по принцип и не го казвам аз, а логиката и математиката, броя на мутациите в една голяма континентална популация е много повече от броя на мутацийте на едно островче и дори едно голямо парче земя което се води за континент не може да се бори с това което се случва в Африка и Евразия(математически най-конкурентно способното място за еволюция)
Malurus
потребител
потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 24, 2014 6:42 pm

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот stoianov » Нед Ное 02, 2014 1:48 am

Ехее, вие къде отидохте бе,..... в световен мащаб....Аз, тъй като спама ми е вроден, не мога да не се намеся... :mrgreen:
К`ви аквариуми, к`ви бозайници, к`ви пет лева бе, ние тука само от птици разбираме...Аз не разбрах много за какво говорите /сигурно щот съм от провинцията/.

Malurus написа:.... но пък нали човек така е устроен, че да има въображението да си представя нещата в бъдещето, къде успешно, къде не толкова, но според мен след доста време може пък породата да не се нуждае от магнетофон(поне не на професионално ниво), относно притеснението какво ще загуби птицата след размножителния сезон, при мен пък има любопитство дали и какво ще промени, това си е един експеримент, в които може да се научи повече не само за канарчето а и за природата като цяло, все пак птиците колкото и скромно да изглеждат, са шампиони по еволюция, а това означава да се нагаждаш според изискванията на средата, може пък това да е добър шанс да покажат канарите колко точно са добри в тая игра.....
......(тука може да се направи препратка към породата и защо ми е по-интересно и ценя повече какво може канара в не инстинктивно отношение)

Malurus написа:Да се каже, че птиците са по-приспособими от бозайниците не мисля, че е много правилно, по принцип приспособимостта означава колко бързо даден вид ще се адаптира към новите условия за живот. И бозайниците и птиците са върха в еволюцията и го правят много добре.
Сега кой го прави по-добре, доста може да се поспори, като пример може да се дадът съвременните градове, които са някаква нова среда за населяване, по правилно е да се обърне внимание на неканените обитатели според мен, така че котките и кучетата може би е по-правилно да се изключат, така че оставаме с гълъбите, врабчетата, мишките и плъховете............ абе сложно е с лека ръка да се излъчи победител.....


Malurus ти какво работиш?Щото с това философско мислене, няма да стане работата с канарите...Каква порода, природа, въображение, експеримент и каква игра?Особено при орфеите.Мога да ти кажа какъв ще е резултата, да не хабиш време, пари и нерви. :wink:
Мога да ти дам един съвет, отиваш на някой пазар за птици, ама гледай да е сутринта и да е студено, избираш канара който най много се чува и го взимаш.Без значение от порода, цвят, вид и т.н. и почваш експериментите.Можеш да го държиш гладно, на тъмно, да му пускаш музика, ток....каквото решиш, гаранция няма да си забрави песента, пък може да "пропее" за играта и нещата от живота..... на птиците. :D

Аз бозайниците, птиците и приспособимостта к`во викаш?Нямаш точен отговор.Ами изчакай зимата, да падне сняг , поразходи се, огледай и пак ще си говорим. :cool:
Дано си ме разбрал правилно, нямам лоши чувства към никой!Айде със здраве :drinks:
Аватар
stoianov
потребител
потребител
 
Мнения: 280
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 10:47 pm
Местоположение: в провинцията

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот Malurus » Нед Ное 02, 2014 2:24 am

Нещата които си подчертал не си противоречат, бозайниците също са шампиони по еволюция, все пак хората са бозайници, не смятам че кокошките на двора ни превъзхождат, интересно ми е хората които ще защитят обратната позиция как гледат на нещата! :D
Философ съм на свободна практика, жалко че не ми се плаща за това.... :cool:
Биологията ми е слабост и не смятам, че това ще ми е в минус когато се занимавам с тия канари, човек дето по не е в час с тая наука може да има някакви грешни очаквания, аз няма да се разочаровам лесно, защото имам по-ясна представа колко бавно се случват нещата със селекцията....
Не знам къде подразбра, че ще мъча животинките, точно обратното, няма да ги тормозя много защото нямам амбиции за конкурси, просто ще им давам еднакви условия и ше си размножавам тия дето най ми допадат. Съвета ти е хубав, само не знам къде е тоя пазар дето да го харесам тоя канар...
Колкото отговора е по-точен, толкова повече вероятността да е грешен нараства, мен ме устройва приблизителната точност с максимална вероятност за достоверност! :drinks:
Malurus
потребител
потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 24, 2014 6:42 pm

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот akademika » Нед Ное 02, 2014 9:30 am

Вече знаете всичко за аквариумите, рибките и еволюцията така че спокойно можете да се отдадете на канарчетата . Само не разбрах какви бяха тези атаки и нападки срещу "породата" . След като сте си избрали тази "порода" гледайте си я всеки има право на избор . :drinks: Оставете човека на мира ако искате да му помогнете говорете по темата ако сте компетентни разбира се . Форуми за акваристика и свободни съчинения дал господ този форум не е за подобни извращения . А сега отивам да видя прословутата изложба в Божурище дано да не е като "националната" изложба защото последните десетина години равнището на изложенията падна много . :(
теле се роди- вол умре
Аватар
akademika
потребител
потребител
 
Мнения: 658
Регистриран на: Пет Ное 21, 2008 3:24 pm
Местоположение: Центъра Sofia

Re: Новобранец търси контакти за добри птици!

Мнениеот nightingale » Нед Ное 02, 2014 12:25 pm

Момент, че забравих за какво беше темата.
А , да. За канарчета.
Malurus, каквито и да избереш, важното е да ти носят радост и наслада.
Стискам ти палци .
Относно това , бозайниците или птиците са по-приспособими, мисля , че няма как да се каже с точност.
В еволюционното си развитие птиците са импровизирали повече.
Това е и причината те да бъдат по-разнообразният клас животни.
Завладели са всичката суша, но не са се върнали във водата , както са направили пък някои бозайници.
Тяхното родословно дърво е по-старо от това на бозайниците.
Имат и силни и слаби страни.
Силна страна е тяхната пластичност, слаба е ,че са силно зависими от слънцето.
Колкото до логиката в еволюцията , ако имаше такава щеше да има един вид бозайници, един вид птици един вид риби и т.н.т
Мутациите в гените настъпват винаги случайно и като цяло изменчивостта при видовете е в следствие на импровизация, а не на закон.
Предаването на гените следва естествените генетични закони. В тях разбира се , че има логика.
Това обаче не е еволюция.
Еволюцията е промяна на наследствените белези , а не онаследяване им.

Спирам до тук защото темичката ти напълно ще се размие.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Певчески канари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта