Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Моля за съвет за хранене на авлига

Модератор: Serinus

Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот falconess » Пон Сеп 26, 2011 9:24 pm

Здравейте.

Може ли някой да ми препоръча рецепта за хранене на авлига в плен?

Благодаря предварително.
falconess
потребител
потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 8:44 pm

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот Simo » Пон Сеп 26, 2011 10:17 pm

nightingale написа:Любима храна- гъсеници в това число и космати( такива които другите птици избягват) Може да изкара на първо време с плодове.Serinus правилно е написал.,Добре зрели круши например или сладки ябълки.

Аз също гледах авлига около месец, хранех я с плодове и насекоми, но тя наблягаше на плодовете (диня, пъпеш, къпини, малини, черници, ягоди, круши и т.н.).
А за насекомите, ядеше общо взето всичките с охота, изключение правеха белите червеи, които си оставаха почти недокоснати. Давах: скакалци, щурци, брашнени и бели червеи, богомолки, мухи, пчели, оси и пеперуди.
В България е пълно с ограничени хора, с неограничени възможности.
Аватар
Simo
потребител
потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 3:58 am

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот Simo » Пон Сеп 26, 2011 10:33 pm

Съветвам те да я гледаш във голяма клетка за да и запазиш удивително красивите пера. :idea:
В България е пълно с ограничени хора, с неограничени възможности.
Аватар
Simo
потребител
потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Мар 03, 2011 3:58 am

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот mytanta » Вто Сеп 27, 2011 7:15 am

най важно е храната да и се сервира първоначално горе около кацалките,иначе всякакви плодове,мед ,сухо и жива храна.
mytanta
потребител
потребител
 
Мнения: 122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:17 am
Местоположение: Пловдив

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот ТЕРИЕР » Вто Сеп 27, 2011 11:33 am

Приучия на сухата храна в кутий за насекомоядни да и е основна и всичко друго да е допълнително, защото зимата ще ти бъде трудно да я храниш.Пробвай дали ще приема накиснати качествени гранули за котки.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот nightingale » Вто Сеп 27, 2011 10:17 pm

Яде наистина всичко.
Тази година се здобих с една млада авлига.
Не знам още какъв пол е ,при все че белезите й говорят че е мъжка мъжка.
''Изядох'' всичката литература която намерих ,както в книжовен,така и във електронен вид.
Регистрирах се в още три форума (чуждестранни)
И знаете ли , оказа се че инфото е доста оксъдно,противоричиво и на този етап все още ''изъчаващо''
Такава ми беше и моята цел - да се уверя лично как стои въпросът с оцветяването и получаването на ярко жълтият цвеят в домашни условия.
Едно британско издание твърди ,че мъжките се оцветяват едва на третата година.
Така твърдят Руаснаците и Сърбите.
Аз обаче нещо не се съгласям.
От стотиците наблюдавани от мен чифтове, нито при един ,мъжкият не беше оцветен частично.
Както и да е , ''поживьом -увидим'' :wink:
Научих доста интересни неща за тази наистина изключителна птица.
Ето някои преки впечатления :
Относно храната , яде наистина абсолютно всичко.
Най много обожава сладките плодове (дори повече от насекомите) черници,круши,фурми,смокини и т.н.т.
Силно контактна но в същото време недоверчива птица.
Доста капризна от към състоянието на оперението .Перата й са много лесно чупливи, рехави , и някак по-сухи от тези на другите птици.Въобще голям зор виждам да я опазя в перфектен си вид.
Моята е отхранена от бебе. Вземах я от човек на около месец ,но и до сега яде единственно и само ако аз държа хранилката ,което доълнително усложнява отглеждането.
Сама почти не се храни.
В началото на август включих при нея дежурно осветление ,което да предотврати нощното блъскане от прелетната треска.
Държа я на много дълъг ден.(над 15 часа за сега)
Нещо което открих и ми стана интересно е ,че ювенилното линеене протича по време на прелета.
Моята завърши този процес едва преди седмица.
Цялостно и пълно такова ,авлигата прави малко преди да се завърне към родните места- февруари ,март.
Попаднах на една статия от една световна орнитоложка организация,която посредством опръстеняване е фиксирала с точност мястото където зимува нашият под вид авлиги.
Не знам дали знаете ,но те са два.
Няма да назовавам латинските им имена ,защото едва ли би представлявало интерес.
Птиците от двата под вида се различават по това че мъжките имат различна ''юздичка''
Тоест ,черната линия започваща от клюна към окото при нашата спира до там,докато при северните и източните птици линията, завършва на 4-5 мм зад окото и създава впечатлението че тя е гримирана в тип ''ала клеопатра'' :D
Отклоних се .
Та тази организация е открила че нашите авлиги зимуват в Мозамбик , Замбия и Зембабве.
Открих всички плодове зреещи там по време на този период. Всички насекоми и всички други храни ,които й служат за храна.
Интересното е че 30% от плодовете и над 60 % от насекомите са идентични или абсолютно същите както в северна и централна Индия и остров Мадагаскар - места където зимуват останалите популации на ввлигата.
Тук тепърва ще правим връзката цвят- храна.
Другото нещо което открих също е интересно.
Хората отглеждащи тези птици знаят от опит,че те много болезнено и трудно преминават през периода на смяната на перата. Този процес в домашни условия ,често много се удължава и усложняването му е причина за повечето умрели авлиги.
Замислих се ,какво би могло да не достига на птиците,че това да се случва.
Ами елементарно -погледнах картата на света и ми направи впечатление че Замбия,Мозамбик и Зембабве където през зимата се изсипват най много дъждове.
В някои случаи дори повече от в амазонската джунгла.
Същото положение е и в индийският полуостров.
Авлигата трябва да линее на въздушна влага повече от 100 -120 %
В един от форумите любител разказваше ,че когато си полувилизирас цветята ,пръскяа винаги и авлигата си.
Той също така се хвалеше че тя не е имала проблеми с линеенето ,защото живеела на естествен режим на осветление.
Явно без да иска е намерил отговорът ,но не го осъзнаваше.
Разбъбрихме се и той се плясна по челото.
Толкоз за смяната на перата.
Другото нещо ,с което авлигата ме учудва е пеенето.
Както знаем пеят и двата пола птици.Тук някои могат да не се съгласят с мен ,но това е факт, без място за съмнения.
От както имам авлига, ''изтърках'' два бинокъла да наблюдавам птиците в диво състояние.
Почти съм убеден, че характерното флейтово свирене ,патент на авлигата ,дълбоко в себе си не е песен.
Песента при пойните птици има строги значения.Звуците които обаче се изпълняват по тези''правила'' далеч не приличат на общоприетото причини за пеене.
За мен ,флейтата е призивен звук а песента е стържещи звуци ,чуващи се само от близко растояние.
Поне тях мъжката авлига използва за токуване.
В същото време обаче на ред с него,женската също ги издава.
Въобще според мен по повод песента им ,ние занимаващите се с диви птици има още какво да научаваме.
Авлигата от всичко на света най обожава да стои на рамото ми и да се заиграва с ухото ми ,като в повечето случаи никак не е нежна.
Когато е на терасата и над нея мине врана изпитва панически страх и започва да се блъска като луда.
Ако мине хищна птица , замръзва и не издава нито звук ,което също е учудващо ,имайки на пред вид че птиците от всички видове животни , алармират за опасноста най активно.
Дори ''тихите'' гълъби отчитат това с едва доловимото и отревисто ''гху''
Та с ''две думи'' мога да охарактеризирам тази птица така -'' АВЛИГА - господи каква птица''
:wink: .
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот falconess » Сря Сеп 28, 2011 8:22 am

Страхотна информация! На мен ще ми е много полезна, наистина. Много благодаря на всички!

Тъй като работя в Спасителния център за диви животни :D "моята" авлига, всъщност, е една млада авлига попаднала при нас след като се блъснала в прозорец. Трябваше да я опазя жива за 3 седмици, докато траеше лечението. Аз знам с какво се хранят в природата и по интуиция наслагах какво ли не за храна и тя се хранеше с нещо от тези неща, защото е факт, че беше жива след първите няколко дни. Обаче ми беше много чудно какво точно от нещата, които съм и дала яде :D . При нас е доста трудно това, че постъпват разнородни птици и за всяка трябва да знаеш какво да дадеш и трябва да имаш и съответния запас от храни. Просто исках да имам добра информация за следващи такива пациенти. Пак ще се допитвам до вас, няма как...

Днес авлигата ще бъде освободена, защото се възстанови напълно. Още веднъж благодаря на всички, които ми помогнаха.
falconess
потребител
потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 8:44 pm

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот Вискяр Градинаров » Съб Юли 16, 2016 5:53 pm

Отлична тема и много полезна в случая за мен. Тоест, не точно за мен. :D
Днес на една млада авлига (Oriolus oriolus) се наложи да ѝ стана настойник.
След половин час търсене на гъсеници в Градина Вискяр, се оказа, че ако не намеря друга храна, малката авлига ще загине.

Изображение
Изображение

Благодарности на всички, споделили опит!
Отивам за скакалци и, най-вече, за малини. Поне малини имам в изобилие! И някоя ягода може да се намери.
Аватар
Вискяр Градинаров
нов
нов
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Май 20, 2013 3:23 pm
Местоположение: Градина Вискяр

Re: Моля за съвет за хранене на авлига

Мнениеот nightingale » Съб Юли 23, 2016 11:15 pm

Вискяр Градинаров написа:След половин час търсене на гъсеници в Градина Вискяр, се оказа, че ако не намеря друга храна, малката авлига ще загине


Ей тук малко си се объркал.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm


Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта