Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Оплешивяване на скатия???

Модератор: Serinus

Оплешивяване на скатия???

Мнениеот Sundy » Пет Юни 20, 2014 3:02 pm

Здравейте, съжалявам ако вече има такава тема, но не успях да открия същия проблем с търсачката :oops:
От известно време се оказах горд собственик на два щиглеца, скатия и хибрид - все мъже, живеят в една клетка. Единият щиглец и скатията са живели заедно в клетка около две години преди да ни ги подарят... Рано тази пролет (направо късна зима) се оскубаха всички и вече са с нова даже по-яркооцветена перушина от преди, но преди седмица забелязах плешивина на врата и част от гърба на скатията :shock: Може би нямаше да я видя, ако не им бяме сложили вода за къпане и като стана мокра кокошка му лъсна голото теме :D Жизнен е, непрекъснато подскача и пърха (може би не съм видяла петното точно защото не спира на място), пее (доколкото квиченето може да се нарече пеене), но това петно ужасно ме тревожи. Не виждам да се чеше или нещо да го дразни, даже ми се струва, че има няколко наченки на пера, но няма нищо общо с нормалната смяна на перушина. Няма и рана, за да предположа че е кълван, а и не се оставя така лесно на другите... на тях пък нищо им няма, но ако предположа че са паразити значи всички ще ги имат... Авитаминоза едва ли - храня със смеска за канари+смеска за финки+малко слънчоглед от време на време+рапица и добавям всякакъв зарзават и плод (сезонни и домашни по възможност), дори т.нар. витаминозни перли на витакрафт (със сигурност не са тъпкани с витамини, за да е и хипервитаминоза :think: ) Уф, не знам...
Дайте предположения какво би могло да е, с какво да лекувам (вече е късно да го отделям, така че ако давам нещо ще е на всички), ветеринар наоколо, особено орнитолог, особено за диви пилци - абсурд :nono: Не искам да го стресирам прекалено, но ако се наложи ще го хвана и снимам... Очаквам съвети и предварително благодаря!
Надпис в каубойски бар: "Моля, не стреляйте по пианиста - свири колкото може..."
Аватар
Sundy
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 7:22 pm
Местоположение: Поморие

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот shikata » Съб Юни 21, 2014 10:01 am

на първо време, ако можеш го отдели в отделна клетка и наблюдавай дали ще почне да порастват перца
Изображение
Аватар
shikata
админ
админ
 
Мнения: 1069
Регистриран на: Сря Юни 04, 2008 9:06 pm

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот Sundy » Съб Юни 21, 2014 5:29 pm

Благодаря за отговора! В момента нямам свободна клетка да го отделя, но ако има съмнение за паразити ще се наложи да купя (макар че ако са паразити така или иначе и другите ще са прихванали). Като че ли има някакви наченки на пера тук-там по плешивината, но не знам... а сега се замислих - дали е възможно някое от другите да го скубе, тъй като не са под непрекъснато наблюдение :think: От есента живеят заедно и нямат никакви проблеми, само хибрида е новак в клетката от около месец, но ми се струва че се адаптира към тях и те към него - дори не се карат... Има ли нещо, което мога да му давам, за да порасне по-бързо перушината или превантивно против паразити, само по възможност да е щадящо, че не ми се тровят пилетата профилактично :(
Надпис в каубойски бар: "Моля, не стреляйте по пианиста - свири колкото може..."
Аватар
Sundy
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 7:22 pm
Местоположение: Поморие

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот Sundy » Вто Юни 24, 2014 9:52 am

Открих откъде идва проблема :evil: Заредих се с бира и търпение и седнах на балкона да ги дебна гадините... и к`во да видя :shock: Новакът Пижо се оказа Пена :shock: Гледам от няколко дни си къса вестници на лентички и си ги носи насам-натам из клетката, ама реших че просто са ни дали още едно лудо пиле (че той и Пейо е с разни мании...) Като поседях и ги позяпах забелязах и друго - наш Пижо, пардон Пена скубе перца от Пундьо (скатията), носи ги насам-натам и част от тях изяжда :shock: Пундьо съответно се прави на кавалер и позволява да го правят на плеива гарга, иначе не е от търпеливите...
Защо съм сигурна, че е Пена ли :?: Ми вчера снесе яйце в купичката пред огледалото на Пейо :o Снощи го видях, но беше счупено.
И сега какво да ги правя - направо съм в шах :think: Да я отделям ли, да я оставям ли... ако я отделя с някой от щиглеците дали пак ще снася (а от хибрид и щиглец или скатия ще излезе ли нещо). Не ми се иска да въдя пилци, нямам това време и едва ли е толкова лесно, но и не искам гаргата да се изтощава да снася яйца из цялата клетка - ПОМООООЩ :(
Надпис в каубойски бар: "Моля, не стреляйте по пианиста - свири колкото може..."
Аватар
Sundy
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 7:22 pm
Местоположение: Поморие

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот georgiev » Вто Юни 24, 2014 9:50 pm

Здравей, тъй като не можеш да спреш процеса, постави една основа за гнездо или някаква купичка с памук, за да може на следващия ден - утре, да има къде да снесе новото яйце. Оставяш ги, те си знаят работата. Ти само им давай храна и вода, остави другото на тях. Само ме ориентирай какви бяха птиците, защото не ги познавам по имена лично и ги бъркам. Така ще се знае от какво чакаш потомство. Ти го знаеш, но аз като четящ не.
Поздрави, Георги
georgiev
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 12:19 pm
Местоположение: софия

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот georgiev » Вто Юни 24, 2014 9:54 pm

Извинявам се, но разбрах от кого чакаш потомство. Ти си постигнала без да искаш това за което болшинството от форума мечтаят, а именно да имаш потомство от диви. Е радвай се.
Поздрави.
georgiev
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 12:19 pm
Местоположение: софия

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот Sundy » Вто Юни 24, 2014 11:06 pm

Благодаря, ама не знам да се радвам ли - нямах намерение да ги въдя, ама кой ме пита :evil: Сега и затова ще трябва да мисля :think: Ще намеря някакво "гнездо", а памук обикновен ли да сложа - да не започнат да го ядат и да им стане нещо? И да ги оставя ли всички заедно при положение, че не се карат за мацката? Съжалявам, че ги споменавам по имена, но са два мъжки щиглеца, мъжка скатия - оскубана вече и женски хибрид от канар и щиглец. Изобщо нямам идея дали ще могат да излюпят нещо, по-скоро се притеснявам да не се изтощи от снасяне като живее с трима мъже (не забелязвам да има предпочитания към някой, както и те не й обръщат никакво внимание) Предварително благодаря за съветите и може би трябва да сменя заглавието на темата, но не виждам такава възможност :think:
Надпис в каубойски бар: "Моля, не стреляйте по пианиста - свири колкото може..."
Аватар
Sundy
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 7:22 pm
Местоположение: Поморие

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот georgiev » Сря Юни 25, 2014 7:43 pm

Здрасти, да питам, ти сигурна ли си, че двата щиглеца и скатията са мъжки?????, а хибрида женски???????? Защото хибридите са неплодовити. Не е ли по възможно един от щиглеците да е женски??????? Провери и уточни.
Памука де е обикновин, няма да го ядят, не е вкусен.
Поздрави, Георги
georgiev
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 12:19 pm
Местоположение: софия

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот Sundy » Сря Юни 25, 2014 9:27 pm

georgiev написа:Здрасти, да питам, ти сигурна ли си, че двата щиглеца и скатията са мъжки?????, а хибрида женски???????? Защото хибридите са неплодовити. Не е ли по възможно един от щиглеците да е женски??????? Провери и уточни.
Памука де е обикновин, няма да го ядят, не е вкусен.
Поздрави, Георги

Ох, вече започвам да се съмнявам във всичко, но определено поведението на хибрида е различно - скубе перушината на кой мине наоколо и търси къде да я скатае, къса лентички вестник и ги събира в едната хранилка, накокошинил се е като квачка и яйцата се появиха след като започна да се държи така... Щиглеците определено изглеждат мъжки - и двата са яркооцветени, пеят и се "фръцкат", виж за скатията не гарантирам на 100%, ама откъде-накъде след толкова време ще заснася :think: А хибридите и аз мислех, че не са плодовити, ама това пречи ли им просто да снасят :?: Лошото е, че нямам време да седя да им разкривам личните тайни - а колко беше спокойно като бяха само гей-дружинка :mrgreen: Днес им сложих памук в един стъклен пепелник да не го мотаят (утре ще търся гнездо в магазина) и са го окичили из цялата клетка като на коледна елха гадовете :evil: Нови яйца няма...
Надпис в каубойски бар: "Моля, не стреляйте по пианиста - свири колкото може..."
Аватар
Sundy
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 7:22 pm
Местоположение: Поморие

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот Sundy » Нед Юли 06, 2014 8:19 am

Е, вчера хибрида отново снесе :shock: Сега лежи и мъти... доколкото разбирам няма да измъти нищо, но не знам да я оставям ли или да махна яйцето? Ако го махна вероятно ще снесе пак - мога ли да го предотвратя по някакъв начин, тъй като не искам да се изтощава? Ох, хубаво си беше само с гей-дружинката - отде се взе тая женка да ме побърква :cry:
Надпис в каубойски бар: "Моля, не стреляйте по пианиста - свири колкото може..."
Аватар
Sundy
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 7:22 pm
Местоположение: Поморие

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот georgiev » Нед Юли 06, 2014 11:31 am

Здрасти, остави ги на спокойствие, не махай яйцата, нека си ги мъти. След 14 дни ще се разбере резултата. Ако все пак са оплодени ще е интересно да се види какво ще излезне от този хибрид и някой от мъжките.
Поздрави, Георги.
georgiev
потребител
потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: Пон Яну 24, 2011 12:19 pm
Местоположение: софия

Re: Оплешивяване на скатия???

Мнениеот Sundy » Нед Юли 06, 2014 11:40 am

Ок, благодаря - оставям ги, но надали ще измъти нещо. Не виждам никой от мъжките да й обръща каквото и да е внимание, така че надали има оплодено яйце... пък и нали хибридите били безплодни :think:
Надпис в каубойски бар: "Моля, не стреляйте по пианиста - свири колкото може..."
Аватар
Sundy
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 7:22 pm
Местоположение: Поморие


Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта

cron