Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Сива врана

Модератор: Serinus

Сива врана

Мнениеот nikigeen » Чет Май 14, 2009 12:26 am

Ровех си в нета и се сетих как веднъж имах едни приключения с такъв сладур .Понеже преди време пишех на друго място си копнах поста от преди 3 години от там и го слагам тука :


Понеже от край време цялото ми семейство се занимаваха с отглеждането на най-различни пернати любимци,един добър ден съседи ни донесоха младо вранче(Сива врана).Рязали някъде тополи и то паднало .Беше супер грозноват (и аз не знам като теб ,защо решихме ,че е мъжки) и веднага му лепнах благозвучното име Спиро.

Та малкия за нула време се сдоби с такава популярност ,че у нас майка ми беше като портиер на вратата - постоянно идваха деца за да го наблюдават какви ги върши,а пък те носеха бисквити ,салам ,кайма ,а едно даже домъкна цяла шепа червеи bl) ,та майка ми за малко да припадне при вида им l)
Точно през пет минути огладняваше и се разнасяха такива крясъци ,че целия блок се тресеше(оттам и популярността).Лапаше всичко ,което му се сложеше в човката,а вода пиеше сам от чучура на чешмата в кухнята

И така за кратко време му изкараха перата и започна да подлитва.Тогава настана голямата и велика олелия.Понеже по никакъв начин не можехне да го сложим в клетка(щом го затворехме изваждаше такова гласище ,че трепереха прозорците,а аз тогава бях студент в сесия и не можех да му обръщам внимание),си летеше в кухнята ."Минираше " навсякъде и коронния му номер беше да кацне на някого на главата и да започне да си прави гнездо с косата му,а това включваше скубане ,риене и яросно дърпане на някое ухо,с цел да го качи отгоре на главата.
Щом приключеше с гнездото или го изгонехме ,кацаше на рамото и започваше изследване дълбочината на ухото и носа,а не дай си боже да си отвориш устата и за секунда главата му потъваше там.Ужас!
Като порасна още малко щом видеше чешмата да тече ,веднага заставаше под струята и се правеше на патица r)

Белите му нямаха край ,не можехме да го заведем на село ,не си спомням защо ,но семейния съвет с голямо прискърбие реши да го даде на една семейна позната ,която също много обича животните ,за да го доотгледа

Тя от своя страна се постара доста и Спиро стана голяма сива врана и беше пуснат

Лелката казваше ,че отначало идвал от време на време да се храни на терасата ,но вече пролетта явно са го налегнали семейни грижи и повече не го видяла ,но постоянно и се струвало ,че я наблюдава от съседния блок.

Дано е било така r)
Николай Николов ,Кюстендил - (+359)898 60 11 33

"Животните са голямото мълчаливо мнозинство,без право на глас,което може да оцелее единствено с наша помощ" Джералд Даръл
Аватар
nikigeen
Модератор
Модератор
 
Мнения: 938
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 10:06 pm
Местоположение: гр.Кюстендил/с.Катрище

Гарван

Мнениеот humanus » Чет Яну 27, 2011 9:41 pm

Много ми бяха интересни тези постове за гарване и враната !!! Даже се посмях малко !!!
humanus
потребител
потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: Вто Сеп 01, 2009 1:17 pm

Мнениеот kukushunka » Пет Яну 28, 2011 10:17 pm

и на мен ми бяха интерсни иприятни за четане

пишете оше за тези интелигентни птици

Галин Господинов нишо повече не написа
Изображение третира се срещу кокошинки, kukushunkite са непреодолимо зло Изображение
Аватар
kukushunka
потребител
потребител
 
Мнения: 211
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 11:43 pm
Местоположение: на село

Мнениеот Панковски » Пет Яну 28, 2011 11:28 pm

И аз отгледах две сиви вранки от малки. Миналата пролет ги дадох на софийския зоопарк. Не исках да ги пусна просто навън, защото нямаха страх от хората и можеше някой да ги нарани. Много интелигентни птици са и ако имаха и тоалетни навици, не бих се разделял с тях.
"Светата Троица" във ветеринарната медицина:
Чета (Знам)
Гледам (Разбирам)
Правя (Мога)
Панковски
потребител
потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: Нед Яну 09, 2011 11:33 am
Местоположение: Sofia

Re: Сива врана

Мнениеот larivederi » Чет Фев 24, 2011 4:15 pm

Преди години и аз се сдобих с едно малко вранче което след време стана голяма сива врана с благозвучното име "Димо"и бързо се превърна в антракция номер едно в квартала където живея.Много обичаше да замеря минувачите със щипки за пране и в последствие останахме без нито една.След проведен разговор на четири очи всичко се промени и от всички тераси в района щипките за пране пристигнаха при мен.Една сутрин съседите над мен бяха оставили една тенджера прозореца си.Не знаете с какво внимание "Димо"наблюдаваше падащият от седмия етаж капак а после и самата тенджера.Толкова беше възхитен от случилото се че целия ден несе появи.Когато излизах на терасата и силно го извиквах на име"Димооооо"то той се появяваше измежду блоковете и грачейки кацаше на главата ми и всички хора от спирката под блока гледаха с недоумение.Бил съм и свидетел дори и на овации от типа на ръкопляскане."Димо"беше враг номер едно на всички цигари.Щом намереше веднага разкъсваше кутията изваждаше ги една по една и откъсваше само филтъра.Комичните случки са толкова много че книга може да напиша.Но всичко завърши зле."димо" просто изчезна и чак след години разбрах че е открадната от мои приятели и занесена в Сопот.Надявам се още да е жива.Враните са дълголетници и може да достигнат 70 години.
larivederi
потребител
потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Фев 24, 2011 11:57 am
Местоположение: Габрово

Re: Сива врана

Мнениеот Галин Господинов » Чет Фев 24, 2011 5:21 pm

Ами да, наистина са прекрасни създания. Етологията им обаче е доста сходна, когато се сблъскаме с една врана, чавка, гарван, абе каквото щете, за нас са уникални и неповторими. Но това не е точно така, когато се сблъскате със втора, трета и четвърта ще откриете че етологията им е доста сходна, почти еднаква. Просто това е техният начин за оцеляване, кражби, разсейване и тем подобни. Гарваните се хранят така, когато някой нищник яде месо, те се стремят да го разсеят и да си гепат нещо, щипват го, подръпват го, замерват го и какво ли още не. Просто това е тяхната природа. Винаги съм твърдял и винаги ще твърдя, че няма папагал, който да е нещо повече от един гарван, това разбира се е мое мнение. Гарваните и като цяло врановите птици, мислят в определените ситуации и съпоставят факти. Проблема при тях и невъзможността за работа изхождат от това, че са адски своенравни и свободолюбиви и налагането на правила и ограничения просто осакатява птицата и тя не разгръща потенциала си. А при папагалите не е така, имаме доста по голяма възможност за контрол и толеранса при тях е доста по-силно изразен, което е прекрасно. Но при черните пернати толеранс почти не съществува. Просто техният интерект го прави трудни за работа и постигане на резултати, съпоставими с тези при папагалите и останалите птици. А когато се сблъскате с един обикновен скорец и видите за какво става дума, когато запее на рамото ви, няма славеи, няма авлиги, няма канари, има само поклон пред такива способности! Има птици, които просто са поставени под вековни анатеми и красотата, и способностите им просто биват пренебрегнати заради човешката алчност и простотия!
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Сива врана

Мнениеот jaspermmm » Вто Юни 14, 2011 10:10 pm

Днес намерих един представител.Мисля не е много малък, но не можеше да лети.Погонихме се малко, той подскачаше насам-натам, но накрая го докопах.
Като за начало сигурно е стресиран, не пожела да яде.С удоволствие обаче ме захапа, няколко пъти.
Имам две котки обаче и това е проблем да го задържа.Рано или късно ще ме издебнат и ще му светят маслото.
Моля за съвети!
jaspermmm
нов
нов
 
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Юни 14, 2011 9:52 pm

Re: Сива врана

Мнениеот rony11 » Чет Юни 25, 2015 11:14 am

Преди 10 дни и аз се сдобих със сиво вранче. В началото мислех да го гледам докато укрепне и да го пусна, но вече сърце не ми дава да се разделя с него. Нарекох Канги - на сиукски значи врана :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
rony11
потребител
потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Апр 18, 2015 8:10 pm

Re: Сива врана

Мнениеот rony11 » Пет Юни 26, 2015 1:54 am

Ето как си общуват с едно от чихуахуа-тата ми:
https://www.facebook.com/danina.almusawi/videos/vb.100000116510093/1151214311559108/?type=2&theater&notif_t=like

За съжаление се наложи да се разделя с хибридчетата си, че там общуването нямаше как да се получи, бяха в ужас горките..
Аватар
rony11
потребител
потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Апр 18, 2015 8:10 pm


Назад към Местни птици и хибриди

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта