Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Соколарство 2

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Съб Юли 30, 2011 10:04 am

В предишната тема се дискутираше много въпроса за ловният сокол и неговото изчезване. Задържания вчера от МВР, С.Г. е главният виновник в периода 1989г до днес да изчезват години на ред всички малки от гнездата на вида в цялата страна. Радвам се че най накрая го хванаха в крачка. Хора като него наричащи се Соколари направиха така, че Соколарите да се считат за унищожители, а не както е в действителност за опазващи хищните птици хора. Дано сега прокуратурата да си свърши и тя работата.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот Галин Господинов » Съб Юли 30, 2011 11:56 am

http://www.livenews.bg/Zadarjaha-sofiya ... 151?ref=nf
дано има не само парична глоба...... а и решетки е бетон....
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот wasbg » Съб Юли 30, 2011 8:53 pm

Стефан Гавраилов най-накрая гризна дървото!
Това е добра новина!
Този човек наистина нанесе много щети на нашата фауна!
Mайка му, която беше прокурор(или съдия) в Бургас и покриваше далаверите му, явно се е пенсионирала!
За него може да прочетете какво пишат хората в соколарските форуми в чужбина.

“Those birds were confiscated at the Bulgarian border by the Customs authorities as they were illegal, with open rings, masked to look like closed, fake papers for export and CITES Certificate "signed" by the Minister of Environment and Waters of Bulgaria, who officially declared that he did not signed such certificate.

Stefan Gavrailov is the man who was catched on the border, triyng to export the birds and there is floating information in the falconry surroundings in Bulgaria about this case, that Pavel Yakimov and Stefan Gavrailov are main figures in it and the Eleonora's case too.”

Този е цитат от тук:
http://www.falconryforum.co.uk/showthre ... 49&page=12
В тази тема има още писания за българските "соколари-развъдчици", ако имате време и ви се занимава-прегледайте я!

И още един постинг за Стефчо в друг уебсайт:
http://www.voy.com/147574/4.html
Наздраве!
wasbg
потребител
потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Сеп 30, 2010 11:08 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Вто Авг 02, 2011 7:41 pm

Миналата година като го хванаха с ястребовите орли от Гърция какво стана? Нищо. Егати и правосъдието!!!!
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот rosko_vd » Пон Авг 08, 2011 11:04 pm

здравейте, виждам, че темета е отново открита/за соколарството/ не знам към коя друга бих могъл да напиша това ,което наблюдавах на 5.август- към 7 и 30 сутринта след сутрешното кафе и благодарение на работния график имах 5часа свободно време- съответно реших да го ползвам за наблюдение с бинокъла - и разбира се целта ми бяха моите любимци- хищните птици. Има две двойки ветрушки които наблюдавам, и от време на време се появява и по някой по-екзотичен представител-миналата година това беше скален орел, а за тази вече 5-6 пъти ме радва и сокол-скитник.Та на 5 август към 7.45 настана такава паника сред гълъбите в квартала, че просто беше невъзможно да е гларус/ доста често се пробват и понякога успяват да уловят малки,и или болни гълъбчета/така, че веднага се "залепих ' за бинокъла а с поглед търсех причината за паниката-е не успях да видя всичко, но ветрушката ми "показа" къде е виновника за суматохата- млад, може би 2 годишен сокол скитник държеше в ноктите си гълъб и кацна с него в близкото поле/ досега мислех, че задължително кацат на по-високо място за да се насладят на месото, но този просто си се приземи в полето/ и сега моля за обяснение някой от колегите които имат повече наблюдения или знания по темата: сокола уби гълъба и започна да го оскубва, оглеждайки се на всички страни, полето беше напълно пусто, блока от където наблюдавах, т.е. прозореца ми е на около 200-300м , имам добра видимост- и с невъоръжено око и с помощта на бинокъла ,никъде не се виждаше движение, но все опак сокола остави гълъба и отлетя. Дотук нищо необичайно,освен, че не яде.Кацна на стълб от високоволтна мрежа и остана там за около 1 час.В 9.15 минути се вдигна и описа една красива маневра от висши пилотаж гонейки гълъби от стърнищшето , не успя да хване нищо и се устреми към блока ми- наблюдавах как се увеличава размера му и виждах погледа, усетих почти физически мощта и силата му, не зман колко от вас са имали щастието да видят това как сокол в пълна скорост се приближава, такъв устрем, такава мощ просто те оставя без думи! след като пикира върху блока, аз не издържах, то и така треперех от възбуда, и сезатичах към покрива /разстоянието е един етаж, и се молех само да не е успял зада не бъде напразно катеренето ми, и наистина видях го как се носи от към града към съседния блок- там гълъбите като че ли не го виждаха, тъкмо кацаха по перголата и в този момент ги удари. Честно не видях почти нищо, само свитите му крила, и след това къллбо гълъби/при това и без бинокъла вече/и в следващия момент все едно че се разтвори- нищо, съвсем нищо не показваше , че само преди секунди смърта е отнесла гълъб,гълъбите просто си кацнаха на покрива и толкоз.Помогна ми пак ветрушката която си късаше нервите виждайки такова нахалство- сокола беше кацнал зад един комин и "успокояваше " жертвата си и след това в спокоен полет кацна на почти същото място в полето. Слязох отново /след като си взех ориентир/ и го намерих благодарение на това , че гълъбът беше кафеникав изпъстрен с бяло, та се виждаше докато го оскубваше- един час закусваше сокола и не обръщаше внимание на свраките, нито на ветрушките.След това отново се настани на стълба- видимо изпъкналата гуша говореше че този път ще стои там дълго, а и самия му полет вече беше направо ленив. Да ама не в 11и 20 отново разгони гълъбите отново уби- но този път отлетя някъде по-надалече и не кацна на стълба.
Искам да попитам колегите нормално ли поведение наблюдавах- 3 опита 3 убийства-100% успеваемост-супер рядкост!!!!Но по-фрапиращото е това, че този сокол като че ли се забавляваше , аз така и го нарекох-"извратен сокол"Едва ли има някъде малки- все пак е август, късно е за размножение, не обучаваше младок за да бъде толкова усърден в лова, и едва ли е и бил толкова гладен- все пак остави 1 гълъб цял.Някой може ли да обясни това поведение??Но зрелището си заслужаваше!!!!!!!!!!
rosko_vd
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Сеп 07, 2009 5:54 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Вто Авг 09, 2011 10:17 am

Не е типично това което описваш. Да не са били няколко сокола? Сокола хваща жертва само когато е гладен. Докрай ли изяде гълъбите? Ако е била женска то теглото и е около 1 кг. и не може да изяде гълъб тежащ около 200 грама, да пикира и да хване втори гълъб, да го хапне, че и трети гълъб, не става защото гушата и е като балон,много е тежка за да преследва плячка. Отделно като се нахрани и издуе гуша няма никакво желание за лов, ако ще до него да се разхождат гълъби няма да ги закача. Ястреба вече е друга работа, той може да остави нещо недоядено и да подгони и хване втора плячка ако докато се храни види възможност да докапа още нещо.Може да го хване да го оскубе да похапне и да го стави, но това е много рядко.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Вто Авг 09, 2011 10:36 am

Природата не търпи "разсипия".Хищника убива да се нахрани себе си или малките си, а не за да задоволи "инстинкта си да убива".Сокола оставя плячка след като се нахранил или ако е уплашен или прогонен от нея.Ако друго животно го притеснява за жертвата му той се опитва да отлети с нея.
Случая които описваш е наистина интересен. Дано някой хора не останат с вчетатление че сокола е машина за убиване която трепе неред при всеки удобен случай.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот qnakiev » Сря Авг 10, 2011 1:20 pm

Не съм съгласен ,някой път соколите направо си играят с гълъбите ми и аз мислих като теб преди да се случи това !Един сокол скитник се засили срещу гълъбите ми които летяха много нависоко ,хвана един гълъб уби го във въздуха и го пусна ,отидох да го взема беше паднал на улицата !От тогава мразя соколи ,освен ако не на меря някое малко и да си го обуча да яде само гризачи и др.!
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Сря Авг 10, 2011 2:42 pm

Скитника често при атака пикира и удря жертвата след това прави заход и я хваща докато пада, после с нея в крака отива да си я хапва на спокойствие. Понякога особено над гора или блокове се забавя при захода поради голямата скорост и през това време жертвата пада на място от където не може да я вземе. Соколите не убиват за удоволствие, а само за да се нахранят. Тая "игра" с гълъбите във въздуха е серия от номера за да ги излъже и хване.
Скитника трудно ще го научиш да лови гризачи.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот nightingale » Сря Авг 10, 2011 5:42 pm

Присъединявам се към мнението на колегата Янакиев.
Без разбира се да подкрепям омразата му към тези наистина фантастични птици.
Соколите са отлични въздушни убийци и често сякаш изпитват удоволствие от преследването и улавянето на жертвата.
Когато са млади ,освен прекият пример от родителите си, те се учат от самите себе си.Всеки обект който е в подходящия размер и се намира във въздуха силно привлича истинкта му за преследване.
Ако младият хищник атакува само когато е гладен ,няма да може ефективно и бързо да усвои техниките и тънкостите на лова .
Прави го при всяка възможност и благоприятна ситуация.
Преди няколко дена имах огромното удоволствие да наблюдавам две млади соколчета орко ,които ловяха насекоми и преследваха пеминаващите в района лястовици.Спектакъла траеше повече от половин ден.
Направо се шашнах от желанието им за летене и преследване.
Бяха на порядъчна височина и единственно по пикирането и последващата рязка маневра разбирах че улавяха водни кончета и други едри насекоми.Понякога се стрелваха и към някоя от лястовиците ,които тревожно и предпазливо ги обикаляха. Тези които поради непредпазливост и невнимание се окажеха под соколите веднага биваха атакувани. Със сигурност един от тях улови една. Помислих си ,че спектакъла е свършил. Но само след десетина минути той отново се появи и се присъедени към другия.
Слънцето беше много силно и беше неприятно изпитание да се взирам в яркото небе.
Колкото пъти обаче погледнех към една от птиците ми намираща се на терасата, толкова пъти разбирах че соколите са горе. Поглеждах към посоката и веднага ги откривах играейки във въздуха сякаш бяха бързолети.
Не знам дали поради спецефичната термалика ,но беше факт че изключително рядко им се налагаше да замахват с криле.
Със сигурност обаче ми дадоха да разбера ,че убиха повеч ежертви от колкото изядоха.
Всичко продължи поне 4 часа. Когато слънцето застана точно над мен ,се отказах да ги наблюдавам но моята птица ясно ми показваше че бяха още дълго там.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Сря Авг 10, 2011 7:51 pm

В подкрепа на това че сокола не убива без да е гладен ще изложа факта че при лов със соколи, лова често приключва защото сокола е хванал някаква плячка и докато соколара го намери в треволяка той вече е издул гушата. Тогава просто лова приключва. Ако, както казвате убива за спорта и без да е гладен лова би трябвало да продължи до умората на сокола. Сокола убива инстиктивно само ако случайно някоя птица му се завре в краката. Ако в Голяма волиера със сокол се пуснат гълъби той убива и хапва 1-2, като огладне пак, и така докато свършат. Ако волиерата е по тясна и гълъбите постоянно мърдат и му се навират, е тогава хищтника инстиктивно убива движещата се жертва и без да е гладен.
Защо соколара използва везна и мери сокола?
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот nightingale » Сря Авг 10, 2011 10:11 pm

Eстествено че е така.
Но в единият случай говорим за правило а в другия за изключение.
Добре нахраненият ловен сокол освен че може и да се откаже от ловуваният обект ,има и по голямо тегло ,което неменуемо се отразява на успехът.
В единият случай говорим за възрастни и уверени в себе си птици а в другия ,както в моя пример за млади и учещи се от различните ситуации индивиди.
В конкретния случай със сокола скитник има доста фактори ,които биха могли да бъдат предпоставка за повторното ловуване.
Според мен това ,че е оставил първата си плячка неизядена говори за изменение от нормалната ситуация.
Това може от това,че гълъбът е бил млад и мършав, до причина караща го да излети от там от трета страна.
Като цяло младите хищници започват преследване дори и с пълен стомах.
Примери много но един от най елементарният е когато добре накърменото коте се впуска в игра с пластмасово топче.
Няма как да е иначе защото както казах и по-горе , ако се учат да ловуват само тогава когато са гладни са обречени.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Следваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта