Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


Соколарство 2

Всичко което се отнася за птиците, но не попада в категориите на другите форуми

Модератори: nikigeen, Serinus

Re: Соколарство 2

Мнениеот rosko_vd » Чет Авг 11, 2011 12:13 am

не бяха 2 сокола, само един беше, просто имах шанса и 2 пъти когато кацна на стълбовете да го набл;юдавам- не се присъедини нито един нов пернат ловац- женската си беше- чел съм , че след като се нахранят не ловуват, но все пак сокола бе млад- перата му бяха кафени, ане стоманено сивкави, гърдите му бяха изпъстрени с надлъжни резки-това добре видях когато прелетя точно над мен, а и от разстояние се виждаше- не беше с напълно бели "бузки".
Не мразя такава красота , природата е велика в творениата си-а сокола скитник е на едно от първите места за мен!!!!

Жалко е , че не сме достатъчно цивилизовани за да можем като всички от западна европа да се наслаждаваме на това изкуство- лова с грабливи птици!!!!Аз лично съм за легализирането на този лов, но не виждам как ще стане това, поне не в скоро време, поради факта, че от една страна много мислят, че ако се разреши лова със соколи- това означава край за природата ни, а от друга страна как може да има организиран съюз, асоцияция или както и да го наречем, след като нямаме школа в това изкуство???!Не съм съгласен с изказванията на някои хора ,които се мислят за експерти в лова със соколи и парадират със своите птици- те къде учиха??? кой води курса на обучението им??Непознаването на материята е и основната пречка БЛРС да организира такива курсове.
Трудно е след като години наред този лов е свързван с аристокрацията и коронованите особи, да се обикне от "обикновения"гражданин.Това като че ли е и страхът на БЛРС- индивидуалния лов- защото в лова соколаря и неговата птица са сами.-може би страха от тихите действия / чети възможно бракониерство/?
Няма място този лов на наша почва докато голяма част от ловците са "мръвкари'"чантари" така ги наричам аз тези които мислят колко повече месо да докарат вкъщи-Лова с птици е общуване с природата в чистия смисъл на думата.Ако има късмет ще има улов,но не е ли по-важно това че диво животно де доверява на човека и ловуват съвместно?!
rosko_vd
потребител
потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пон Сеп 07, 2009 5:54 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот qnakiev » Чет Авг 11, 2011 11:13 am

Нямах предвид ,че мразя всички видове ,най - лошо впечатление ми прави скитника ,много искам да си имам едно керкенезче!Сега ще накарам дядо ми да пита познати горски ,ако намерят някое пиле да ми го дадът !
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Соколарство 2

Мнениеот qnakiev » Чет Авг 11, 2011 11:15 am

Макар ,че вече е късно ,то им свърши размножителния епериод!
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Чет Авг 11, 2011 2:44 pm

[youtube][/youtube]
Знам че в момента селектират и развъждат точно определени птици на които поведението е извън стандарта и те са свръх агресивни. Целта е да се получи потомство от птици които без да проблем да атакуват гъски да речем, които нормален скитник не закача или много рядко. Според мен това е доста опасна селекция на птици които като избягат не се знае какво ще стане.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот qnakiev » Чет Авг 11, 2011 3:20 pm

Еха не знаех ,че могат да ловуват и гъски ,гледал съм на клип как хващат диви патици !
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Соколарство 2

Мнениеот nightingale » Пет Авг 12, 2011 12:00 am

Според мен това е доста опасна селекция на птици които като избягат не се знае какво ще стане.

Тези,които ще се приспособят към нормално ловуване с нормални жертви ,ще оцелеят.
Тези които не го направят ,природата ще ги отсее.
Но в никакъв случай няма да се появи популация или дори отделни екземпляри ,които съществуват алтернативно.
И сега без всякаква селекция ловните соколи се осмеляват да атакуват много по-едри от нормалните си жервти в диво състояние.
Скалният орел да речем много рядко напада хищник като вълкът.
Но когато е обучаван с въже и парче месо ,той напада и трабанче.
А при атака срещу четерикракият хищник почти никога не се замисля.
Соколът скитник в диво състояние рядко напада и фазани.Но пък за соколаря това е най предпочитаният обект.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот ТЕРИЕР » Пет Авг 12, 2011 9:04 am

Да така е.В момента в Европа има доста избягали хибриди на соколи които са плодовити. Какво ще кажете за това че те започват да се размножават на свобода като намират партньори от дивата популация. Ловните качества на тези птици поради хибридизацията и селекцията са невероятни и те са перфектни ловци.
ТЕРИЕР
потребител
потребител
 
Мнения: 628
Регистриран на: Сря Фев 04, 2009 9:45 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Соколарство 2

Мнениеот qnakiev » Вто Авг 16, 2011 9:11 pm

Точно ,затова повечето колеги като мен на мразиха тези красиви и много интересни птици ,понеже някой си правят експерименти!Преди няколко години не си затвярях гълъбите и нямах никакви жертви ,сега когато ги затварям има жертви!Но наистина ние хората сме си виновни ,,каквото посяло - такова пожънало,,!!!
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Соколарство 2

Мнениеот nightingale » Вто Авг 16, 2011 10:44 pm

ТЕРИЕР написа:Да така е.В момента в Европа има доста избягали хибриди на соколи които са плодовити. Какво ще кажете за това че те започват да се размножават на свобода като намират партньори от дивата популация. Ловните качества на тези птици поради хибридизацията и селекцията са невероятни и те са перфектни ловци.

Ако говорим за пчела, калинка, риба - това щеше да е обезпокоително, тъй като там инбридингът е често срещан , а от там и затвърдяването на новата форма.(евентуално обаче)
При соколът това няма да стане и птицата ще се върне към номиналната си форма.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот Галин Господинов » Нед Авг 21, 2011 3:10 am

И аз да се кажа нещо по темата :D Относно възрастта на птицата това не може да си сигурен, тоест бузките, както ги наричаш може да са си тъмни и при възрастна птица. Това се дължи на факта, че в страната Falco peregrinus peregrinus в движение от запад на изток и следователно юг преминава в Falco peregrinus brookey, (в противен случай трябва да е субпопулативен) това е подвид, който е с червеникави гърди. За мен също е изненадата втората атака, тоест етологично не откривам достоверност, но знае ли човек..... принципно успеваемостта при скитника е 6 към 1 тоест наистина странно, дори ми се вижда митичен, така представен. Принципно атакуването на няколко жертви с една атака е склонност на Ловния сокол, но това да се убие, слезе, скубе и остави жертвата е наистина странно. Относно колегата със желанието да притежава хищна птица, съветвам те да не го правиш, не може да учиш скитник на мишки, той е орнитофаг.... тоест пълен абсурд е. Няма да се впускам в подробности за защитният статус на тези видове, тоест говорим за престъпление.... и на края ако може да попитам, какъв беше цвета на първата жертва, просто ако си забелязал :)
Но няма значение, няма и обект, просто мисъл обременена от желание, погубено от сетивата....
Аватар
Галин Господинов
потребител
потребител
 
Мнения: 413
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 11:36 pm

Re: Соколарство 2

Мнениеот qnakiev » Нед Авг 21, 2011 5:26 pm

Не аз не исках да си взимам скитник ,а най обикновен керкенез и не мисля ,че ще направя престъпление ако си взема от гората понеже горските много пъти намират малко пилета! :cool:
А въпроса за цвета на жертвата към мен ли беше или щъм другия колега??Ако е към мен ,значи първият път тази година като атакува удари бяло гълъбче ,но не успя да го хване гълъбчето имаше рана на връта ,но се оправи ,последната жертва беше преди месец ,една сива гълъбица ,направи ми впечатление ,че хваща най - бързите ми гълъби! :(
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

Re: Соколарство 2

Мнениеот qnakiev » Пон Сеп 05, 2011 10:02 am

Другата пролет ще мога да си взима сокол ,малък ,един приятел си купи 3 мъжки сокола и сега ще търси и три женски ,за да ги развъди и сега на пролет като му излюпат 2 - 3 малки ще взема едно! :cool:
Аватар
qnakiev
потребител
потребител
 
Мнения: 663
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 8:48 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общо за птиците

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта