Съобщение
Добре дошли във форума на Пернатите.Грубият език във форума не е позволен така, че уважавайте събеседниците си.Има нов начин за прожектиране на видео от YouTube, който може да видите тук! Има и вероятност за некоректно подреждане на елементите при ползването на IE браузър.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!


УВ лампа

Модератори: sandan, христо абаджиев

УВ лампа

Мнениеот msergiev » Пон Юли 11, 2016 10:10 am

Здравейте !
Отглеждам папагали Жако. Интересувам се от къде мога да купя ув лампа.
msergiev
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 4:59 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот nightingale » Вто Юли 12, 2016 9:13 pm

Чистокръвната УВ лампа , така да се изразя е за дезинфекция на въздуха.
Поставена във вода , съответно дезинфекцира водата.
Такъв тип облъчване (бакерицидно облъчване - БО) при птици е пълен абсурд , освен ако жаката ти не са на операционната маса.
Трябва ти кварцова лампа от ,която директно птицата ще получи вит Д (предполагам за това ти е нужна)
Има само ,че един проблем - при предозиране тя е опасна а пък и през перушината ''файдата е близка до нула''
Кажи каква ти е идеята и ще се помъчим да ти дадем правилен съвет.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот msergiev » Вто Юли 12, 2016 10:46 pm

Е , ако не съм жертва на рекламата мисля че ми е необходимо това https://www.amazon.com/Zoo-Med-Avian-Su ... gn=Private Според мен трябваше да е ясно че става дума за УВ лампа за птици - UV A , и UV B лъчи , а не за обеззаразяване - UV C ...
msergiev
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 4:59 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот nightingale » Сря Юли 13, 2016 6:37 pm

И си жертва и не си.
Това не е ултравиолетова лампа.
Това е лампа която уж максимално се доближава до слънчевата светлина.
Естествено в нея присъства конкретния спектър.
Ултравиолетовите лампи са с тъмно лилаво, почти черно стъкло.
Не излъчват почти никаква светлина .
Говоря за бактерицидните .
Иначе на пазаря се предлагат и много други лампи , които излъчват и УВ лъчи.
Те се използват като допълнение към изкуствената светлина , тъй като лампите с нажежаема жичка светят в другият спектър и не излъчват УВ. Изключение правят 150 -200 W.
Тук е момента на уловката и повечето хора се връзват.
Птиците не се нуждаят от допълнително доосветяване с такива лампи , освен ако до тях не достига никаква дневна светлина.
Не вярвам, че си отглеждаш папагалите в маза без прозорец.
А ако все пак държиш на такава лампа amazon.com е кофти вариант .
На това отгоре ако е американският има и мита.
Върви в близкият зоомагазин и си купи спектрална лампа за терариум или пък може да я намериш и Oline.,
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот nightingale » Сря Юли 13, 2016 6:58 pm

ПС. Забравих да добавя - търси спектрална лампа за терариум, в който инфрачервеният спектър не е силно изразен или напълно липсва. Той не ти е нужен.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот msergiev » Сря Юли 13, 2016 8:46 pm

Доколкото съм запознат в лампите за влечуги количеството на UV A и на UV B лъчите е два пъти по-голямо спрямо същия светлинен поток във видимия спектър... А в такъв случай това не би било добре за очите на птиците.
msergiev
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 4:59 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот nightingale » Сря Юли 13, 2016 10:09 pm

Ами зависи от къде си се запознавал.
Аз ще ти задам въпрос пък ти си отговаряй сам.
Ултравиолетовите лъчи се филтрират много лесно.
Техен естествен филтър са въздушната влага , озоновият слой, стъклото, въздушната облачност , водата, ледът , ако щеш вярвай но дори и ъгъла на греене на слънцето определя количеството УВ.
В този ред на мисли ВЪВ ВСЯКА ЕДНА ТОЧКА НА ПЛАНЕТАТА , УЛТРАВИОЛЕТОВОТО ОБЛЪЧВАНЕ Е РАЗЛИЧНО В ЗАВИСИМОСТ ОТ КУП ФИЗИЧНИ ФАКТОРИ .
На площада в един град в България по средата на деня, през месец октомври достига 2 пъти повече светлина от колкото в тропическите гори на суматра да речем , по същото време на деня.
Нещо повече - влагата в тропика силно възпрепятства УВ.
Съответно в най- сухият континент Австралия по същото време на годината и в същия час УВ Е В ПЪТИ ПОВЕЧЕ.
На другия край на света в АМАЗОНИЯ където живеят папагалита ара количеството е друго.
А как е в АФРИКА и твоите жака ?
През януари в екваториална и суб. екваториална Африка и през юни ув е в много различни граници.
Ами Мадагаскар - едно от местата с най много екзотични птици и същевременно с най- висока въздушна влага , съответно с най малко УВ облъчване .... там как е .
На теб ти продават една лампа , която струва Х пари и ти пълнят главата с глупости.
А никой дори и не се сеща , че между различните птици ( а и не само) има и различни изисквания към този вид радиация.
Не само това - ДОРИ И ЕДИН И СЪЩИ ВИД ПТИЦА, В РАЗЛИЧНИТЕ ПЕРИОДИ НА ГОДИНАТА ИМА РАЗЛИЧНИ НУЖДИ ОТ ТОВА.
Иначе лампи много по магазините. Фирми различни . Реклами разни.
Демокрация , пък и търговска политика.

пс - написах ти да си купиш лампа за влечуги не защото имат еди какво си количество УВ , ами защото ще похарчиш по-малко пари за глупости.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот msergiev » Сря Юли 13, 2016 10:15 pm

Доста крайно мнение... А работил ли си някога с електрожен , но без маска?! Щото както ти сам каза , ув лъчите в пуснините са доста повече отколкото на екватора!
msergiev
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 4:59 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот nightingale » Сря Юли 13, 2016 10:23 pm

Работил съм и с маска и без маска.
Ти купувал ли си ултравиолетова лампа за жако ???
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот msergiev » Сря Юли 13, 2016 10:43 pm

Безотговорно беше да ми даваш съвет да си купя лампа за влечуги! В екваториалната зона слънчевото греене има доста по-постоянен парактер отколкото всички останали климатични зони и пояси. Доколкото усещам тонът ти става заядлив и нетърпящ чуждо мнение. Всъщност моето питане беше откъде мога да си купя такава лампа , а не дали тя ми е нужна и дали мога да я заменя с лампа за влечуги!
msergiev
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 4:59 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот nightingale » Чет Юли 14, 2016 7:26 pm

Извинявам се тогава.
Купи си лампа за птици.
Има ги в зоомагазините.

Предоставям ти едно четиво написано на разбираем език.
http://www.geophys.bas.bg/uv_index/solar_uv_bul.pdf
Ако имаш време се запознай ,колко относително е нивото на тази радиация , било то на екватора , било то и на друго място.
Помъчих се да ти обясня , че стандарт за изискванията на различните видови птици , производителите на такива лампи нямат.
Те ти продават едно осветително тяло, светиш си с него пилето , нищо , че то в природата живее в екваториална Гвинея , в гъстата тропична гора там, където светлината едвам достига повърхността на земята , да не говорим за ултравиолетовите лъчи.
Съответно изискванията към тези лъчи от този вид птица са ниски.
Съответно една гулдува амадина живееща в изпепеляващо сухата Австралия има много по големи нужди от тях.
Как не се сетих.... целия този цирк може да бъде избегнат с едно дърпане на пердето :shock:

пс човек, когато не може да усвои умствено съветите към него е нормално (пък може би не ) да ги приема като заяждане.
Желая ти успех и извинявай още веднъж. :drinks:
Да ама лампичката е един модел и производителите не споменават това.
''Оцета е дезинфектант на питейната вода''
nightingale
потребител
потребител
 
Мнения: 3880
Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 10:30 pm

Re: УВ лампа

Мнениеот msergiev » Чет Юли 14, 2016 8:14 pm

Благодаря ти много за линка! След малко ще го прочета. За съжаление в българските магазини лампи за птици не намерих... Та затова реших да попитам тук! Добре ти се е получила иронията с дърпането на пердето , но на моите прозорци има и стъкла! А УВ лъчите не преминават през обиквовените стъкла , а още по-малко през ниско емисионните. Пропуска ги кварцовото стъкло - явно знаеш къде се произвежда стъклопакет от кварцово стъкло. Кажи! А какво ще кажеш ако съм решил да затворя прозорците и да си отглеждам развъдните двойки контролирайки осветеносттта така както считам за правилно?! Все неща които не може да знаеш , защото не съм ги споделил. Това което знаеш е че търся лампа за птици - вместо да кажеш че не знаеш кой в България ги продава ти реши да демонстрираш знания. Но не всеки знае всичко , както явно ти не знаеш за непропускливостта на калиевото стъкло в пълната област на слънчевия спектър. Калиевото , не калциевото ! А иначе осветеността се контролира чрез промяна на разстоянието между осветителното тяло и обекта. Както и с увеличаване на броя на осветителните тела ако искаме по-голяма осветеност. Та предлагам да преминеш в по-конструктивен стил на общуване , поне с мен. Защото отдавна чета форума и за съжаление не съм първия пред когото се опитваш да показваш мускули и знания. Не го правиш коректно , освен това имаш и пропуски...
msergiev
потребител
потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 19, 2016 4:59 pm

Следваща

Назад към Условия на отглеждане

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта